Lasteaiale ja algkoolile

Tundides on koos uute teadmiste omandamine ja mängimine. Erinevate mängude kaudu tuuakse lastele lähemale meie kultuuriline pärand.

Kestus 60 minutit.

UUS! Hõbedast dokumendid. Käsitööliste rippsildid 17.-19. sajandist.
2.märts – 10.september 2017
Tunnis vaatleme hõbedaste rippsiltide näitust. Saame teada, mis on rippsilt, ametilaegas, meistriks löömine,  kodanikuks saamine.  Õpime tundma  vanaaegseid ameteid, saame teada, kes oli näiteks mündrik, voorimees, tündersepp.  Mis ühendas parkaleid, köösnereid, kanepiketrajaid, kellalööjaid ja hauakaevajaid?  Miks pidi meistriks saanu kohe abielluma? Mängime pantomiini ja valmistame enda hõbedase meistrimärgi.

Niguliste avastusretk
Lasteaiale
Kogu õppeaasta vältel

Tegemist on lastepäraseks kohandatud ekskursiooniga. See sisaldab endas otsimismängu, mille käigus vaadatakse üle Niguliste hoone ja olulisemad kunstiteosed ning lõpuks leiavad lapsed kommikoti näol auhinna. Ringkäik kestab umbes 20–30 minutit. Seejärel on võimalus joonistada endale mälestuseks pilt ekskursioonil nähtust-kuuldust. Sobib väiksematele lastele esmakülastuseks kõige paremini.

Lõvijaht Nigulistes
Kogu õppeaasta vältel
Muuseumitunnis otsitakse Niguliste kunstiteostelt lõvisid. Lõbusa otsimismängu käigus tehakse tutvust Niguliste muuseumi tähtsamate kunstiteostega. Üheskoos uuritakse, milliseid tähendusi lõvid kannavad ja mis põhjusel on neid muuseumis nii rohkelt. Tunni lõpus joonistatakse või meisterdatakse lõvisid.

Head ja pahad
Kogu õppeaasta vältel
Lapsed kehastuvad detektiivideks, et otsida erinevaid häid ja halbu tegelasi. Ülesanne sooritatud, proovitakse koos tunnijuhiga teada saada, kuidas eristada piltidel positiivseid ja negatiivseid tegelasi. Otsitakse vastust küsimustele, kas inimese halvad omadused paistavad välja ja kas inetu välimus tähendab kohe halba iseloomu. Tunni lõpetuseks joonistatakse ise häid ja halbu tegelaskujusid.

Hõbedakambri saladused
Kogu õppeaasta vältel
Heidetakse pilk Niguliste muuseumi hõbedakambrisse. Tunnijuhi abiga saavad lapsed teada, milline põnev lugu on seotud salapärase papagoiga, miks on mõnel pokaalil sõrad ja palju muudki huvitavat. Tunni lõpetab värvimisülesanne.

Maksimaalne osalejate arv on 20 õpilast.
Suuremate gruppide puhul toimub programm kahes vahetuses.