Põhikoolile

Programmides antakse elav sisu ja taust mitmetele kultuurilis-ajaloolistele nähtustele, mõistetele ja kohtadele.

Kestus 60 minutit

UUS! Hõbedast dokumendid. Käsitööliste rippsildid 17.-19. sajandist.
2.märts – 10.september 2017
Rippsildid on visuaalsed allikad, kuid visuaalsust  on võimalik  mõista, kui vaataja oskab lugeda  sümbolites  peituvat lugu. Loo juured on aga möödanikus ehk kultuuris ning igapäevaelus. Kuidas sotsiaalselt asetses ja elas 17.-18. sajandi  kübarsepp, käsitööline, kingsepp, pagar või lihunik, ning miks reprodutseerimise  ajastuga hääbus  rippsiltide populaarsus, seda on võimalik  mõtestada  tunnikese jooksul.

Läbi seinte
Kolme muuseumi ühisprogramm
Aastaringne

Niguliste muuseum, Kadrioru kunstimuuseum ja Kumu kunstimuuseum kutsuvad end vaatama uue rakursi alt. Muuseum on tegelikult palju enamat, kui teostega kaunistatud seinad. Muuseum kui hoone on omaette massiivne kunstiteos, mis jääb tihti oma eksponaatide varju. Arhitektuuri ennast ei saa just muuseumisse panna, küll aga saab arhitektuuri muuseumis vaadata – see on igal pool ümber kunsti.
Kolmikprogrammis vaadeldakse ja uuritakse hoonete sise- ja välisarhitektuuri ning liigutakse ringi ajas ja ruumis. Muuseumitund õpetab märkama arhitektuuriteoste tehnilist ja ideelist külge. Otsitakse sarnasusi kolme eripalgelise hoone sisemuses ning leitakse detaile ja materjale, mis kuue sajandi jooksul on muutumatuks jäänud. Seda, mis kaasaegses ehituskunstis on loomulik, oleks keskajal peetud täiesti üleloomulikuks.
Tervikpildi saamiseks on soovitav osaleda igas kolme muuseumi ühendavas muuseumitunnis. Kolme arhitektuuriteose uurimise teeb huvitavaks ka fakt, et ainult üks hoonetest on loodud muuseumikeskkonnaks, teised on oma ajaloo vältel täitnud muid funktsioone.

Muuseumitund „Läbi seinte” toetab riiklikku kunsti ainekava arhitektuuriõppe osas.

Niguliste ABC
Kogu õppeaasta vältel
Programmis antakse ülevaade Niguliste kiriku ehitusloost ning tähtsamatest kunstiteostest. Seega on programm eriti sobilik neile, kes varem muuseumit külastanud ei ole. Tunni alguses jagatakse noortele töölehed küsimustega, millele tuleb Niguliste ekspositsiooniga iseseisvalt tutvudes vastused leida. Ekskursiooni käigus saavad noored omandatud teadmisi näidata ning täiendada.

Salakäikude avastamine
Kogu õppeaasta vältel

Niguliste kirikut on aja jooksul palju ümber ehitatud. Paljusid keskajal olulisi käike muuseumis enam ei kasutata ning mitmel kabelil on praegusel ajal hoopis teine otstarve. Programmis avastatakse paiku, kuhu tavakülastaja reeglina ei pääse ning tutvutakse kirikuhoone arhitektuuri ja ajalooga. Programm lõpeb viktoriiniga.

Hõbedakambri saladused – Mustpead, hirvejalad ning papagoi
Kogu õppeaasta vältel

Heidame pilgu Niguliste muuseumi Hõbedakambrisse. Milline põnev lugu on seotud salapärase papagoiga? Miks on osadel pokaalidel sõrad? Mis asi on rippsilt ja kes kuulusid Mustpeade Vennaskonda? Tunni lõpus saavad meeskonnad välja mõelda oma gildi meistrimärgi.

Hõbedakambri programmis on maksimaalne osalejate arv 20 õpilast.
Suuremate gruppide puhul toimub programm kahes vahetuses.