Projekti “Rode altar lähivaates” ekspositsioon rahvusvahelisel suurnäitusel “Lübeck 1500” / Project “Rode Altarpiece in Close-up” exposition in the international exhibition “Lübeck 1500”

Lübeckis avati 19.septembril 2015 mastaapne Hansa kunsti, kultuuri ja identiteediga tegelev rahvusvaheline näitus Lübeck 1500. Metropolis of Art in the Baltic Region.

Kuraatorite ettepanekul esindab Eestit ekspositsioon, mis tutvustab projekti “Rode altar lähivaates” raames loodud atraktiivseid ja innovaatilisi IT-lahendusi ning nende kaudu nii meil leiduvat Hansa kunsti kui selle uurimiseks rakendatud teadusmeetodeid.

International exhibition “Lübeck 1500. Metropolis of Art in the Baltic Region” opened in Lübeck on 19th of September, 2015. Extensive exhibition focuses on Hanseatic art, culture and identity.

Proposed by the curators, Estonia is represented with the exposition which introduces different innovative and attractive IT-solutions, created for of the project “Rode Altarpiece in Close-Up”  in order to introduce Estonian Hanseatic art and different scientific methods used to study them.

Näituse "Lübeck 1500" avamine. Hansakunsti uurijad Kerstin Peterman, Anja Rasche ja Mirjam Hoffmann uudistamas multimeedia ekspositsiooni / Opening of the exhibition "Lübeck 1500". Art historians Kerstin Peterman, Anja Rasche and Mirjam Hoffmann making acquaintance with the multimedia exposition

Näituse “Lübeck 1500” avamine. Hansakunsti uurijad Kerstin Peterman, Anja Rasche ja Mirjam Hoffmann uudistamas multimeedia ekspositsiooni / Opening of the exhibition “Lübeck 1500”. Art historians Kerstin Peterman, Anja Rasche and Mirjam Hoffmann making acquaintance with the multimedia exposition

Kahe Hermen Rode altari – Niguliste peaaltari ja Lübecki Luuka-altari põhjal on loodud multimeedia lahendus, mis vahendab kummagi altari ikonograafiat ning tehniliste uuringute tulemusi.

St Annen Museumis toimuval näitusel on loodud eraldi Rode-ruum, kus saavad kokku füüsiline Luuka-altar ja virtuaalne Niguliste altar. Külastajal on võimalik puuteekraanilt juhtida seinasuurust projektsiooni, millel saab avada kummagi altari tiibu, suurendada detaile ning lugeda nende kohta ikonograafilist infot. Samuti on võimalik vaadata kummagi altari infrapuna ülesvõtteid ning jälgida paralleelselt kunstniku omakäelist alusjoonistust ning maalikihti. Kõrgresolutsioonilised fotod avavad kunstiteoste neid peendetaile, mida muuseumiruumis olev füüsiline teos ei võimalda.

Based on two altarpieces created by Hermen Rode’s workshop – high altar of St Nicholas church and Lübeck’s St Luke’s altarpiece – multimedia program was created, which mediates both artwork’s iconography and results of technical research.

In St Annen Museum a special Rode-room has been created, where two artworks meet – St Luke’s altarpiece in it’s physical form compared to virtual St Nicholas altarpiece. Visitors have a chance to control wall-sized projection from the touchscreen, where the wings of both altarpiece’s can be opened, also they can enlarge details and read iconographical information about them. Also the infrared photos are shown, which give an opportunity to follow parallelly artist’s handmade underdrawing and paint layer. High resolution photos give the chance to see the tiniest details, which on the actual art piece won’t be visible.

Vt siit videdokumentatsiooni ekspositsiooni installeerimisest ja avamisest:

Here is the video documentation about the installation and opening of the exposition:

Ekspositsiooni tiim / Exposition team:

Concept: Hilkka Hiiop
Text: Merike Kurisoo, Jan Richter, Hilkka Hiiop
The text is based on research by Anu Mänd and Anja Rasche.
Designer: Marti Laurimaa, Villu Plink
Programming: Wiseman Interactive (Henri Kokk), Archaeovision (Hembo Pagi, Andres Uueni), IIPImage
Photos: Hembo Pagi, Andres Uueni, Stanislav Stepashko, Villu Plink, Marko Leppik
Translation: Marju Kubre, Mati Sirkel, Helen Kurss, OÜ Päevakera
Estonian editor: Kaidi Vahar
English editor: Richard Adang
Data entry: Kaisa-Piia Pedajas

Multimeediaprogramm valmis Kultuuriministeeriumi toetusel!

Multimedia programme was created with the support of Estonian Ministry of Culture!

On tõepoolest erakordne au osaleda sellise suurusjärgu näitusel sedavõrd olulise ekspositsiooni osaga, mille kaudu on võimalik tutvustada nii Eestis leiduvat kunstipärandit kui ka meie teaduse ja infotehnoloogia võimalusi ja rakendusi.

It is really big honor to be part of exhibition of that magnitude with that kind of important part in the exposition, through which it’s possible to introduce Estonian art heritage and possibilities of our science and infotechnology.

Näituse kohta saab rophkem infot St Annen Museumi kodulehelt:

Näitus jääb avatuks 10.jaanuarini 2016. Soovitame kõigil, kel võimalik, seal ära käia!

More information about the exhibition:

Exhibition stays opened until 10th of January 2016. We recommend everybody who has a chance to go and have a look!