Avaldatud 28.06.2022 | 14.45

Eesti Kunstimuuseumi Kunstisõprade selts toetab Niguliste renoveerimistöid

Niguliste projekti eskiis. KOKO arhitektid

Eesti Kunstimuuseumi Kunstisõprade selts toetab 50 000 euroga Niguliste muuseumi renoveerimist, mille käigus saab muuseum klaasliftiga vaateplatvormi ja laiendab näitusepinda.

Muuseumi näitusepinda laiendatakse Niguliste Väikese kabeli teisele korrusele, kuhu pääseb mööda ajaloolist müüritreppi. Moodne lahendus järgib mänguliselt Nigulistes ajalooliselt asunud koguduserõdusid. Kahekordses kabeliruumis eksponeeritakse sügisest keskaegseid skulptuure ja väiksemaid kappaltareid. Renoveerimisel pööratakse erilist tähelepanu muuseumi ligipääsetavusele ning arvestatakse ka erivajadustega ning liikumiseks abivahendeid kasutavate inimestega.

„Andsime kunstisõpradega oma panuse Niguliste erakordsuse välja toomiseks. Kirikutornist avanevad sügisest täiesti uued vaated Tallinna linnale. Pärast renoveerimistöid on Niguliste kunstielamused kättesaadavamad ka erivajadustega inimestele. Otsustasime kunstiannetuste ja erialastipendiumite kõrval seekord toetada algsest tublisti kulukamaks kujunenud Niguliste renoveerimist, et vajalikud tööd lõpule viia,“ ütles Eesti Kunstimuuseumi Kunstisõprade seltsi juhatuse esimees Enn Kunila.

Eesti Kunstimuuseumi juhatuse liikme doktor Sirje Helme sõnul on Eesti Kunstimuuseum plaaninud Niguliste arendust mitmeid aastaid. „Samal ajal kui toimusid tehnilised ja muinsuskaitse alased uuringud, kogusime peamiselt omatulu arvelt raha ehituse edukaks lõpetamiseks. Paraku on hinnaralli teinud oma töö. Kunstisõprade Selts on appi tulnud kriitilisel ajal, olen selle eest väga tänulik. Niguliste pole mitte ainult ehituslik vaid ka sisuline arendus, uusi perspektiive loov tase meie kirikukultuuri eksponeerimisel,“ lisas Sirje Helme.

„Torni viiva lifti projekteerimise käigus tehtud tehnilised uuringud avasid meile omaaegsete metallkonstruktsioonide halva seisundi, mis muutsid kogu projekti arvatust kallimaks. Kõrghoone mõõtu torn saab nüüd vajalikud tuleohutuse eritingimused turvalisuse tagamiseks nii külastajatele, kunstiteostele kui ka hoonele endale,“ ütles Niguliste muuseumi direktor Tarmo Saaret. „On suur rõõm, et EKM Kunstisõprade selts leidis võimaluse muuseumi mahuka arendus-renoveerimisprojekti toetamiseks,“ lisas muuseumijuht.

Kogu arendusprojekti maksumus on üle 3,3 miljoni euro, Kultuuriministeerium toetas projekti 200 000 euroga. Niguliste muuseum taasavatakse külastajatele 4. novembril 2022.

Eesti Kunstimuuseumi Kunstisõprade Selts on loodud 2007. aastal eesmärgiga kaasa aidata kunsti arengule Eestis. Selts annab välja Eesti Kunstimuuseumi töötajat tunnustavat Muuseumitöötaja stipendiumit ja alates 2022. aastast Adamson-Ericu noore kunstniku stipendiumit ning kingib regulaarselt muuseumi kogusse kunstiteoseid.