Põhikooli II–III astmele ja gümnaasiumile

Programmides antakse elav sisu ja taust mitmetele kultuurilis-ajaloolistele nähtustele, mõistetele ja kohtadele.
Kestus 60 minutit
Muuseumitunni hindu vaata siit

Muuseumitunnid uutel näitustel

Tallinna Mustpeade vennaskonna Maarja altari retaabel. Detail. Brugge Püha Lucia legendi meister. Enne 1493. Eesti Kunstimuuseum

Uus! Asjade võim – vaesusest luksusesse
Näitusel Asjade võim (19. oktoober 2018 – 12. august 2019)
Millest jutustavad meile juveelid, kroonid, kuldbrokaat ja riigiõun, verdüür, roosikrants ning raamatud Niguliste muuseumi hiliskeskaegsetel maalidel? Uus näitus „Asjade võim“ selgitab esemete tähtsust keskaja inimese elus ja surmas. Muuseumtunnis küsime, milliseid vihjeid annavad esemed keskaja inimestest, nende mõttemaailmast ja elust. Matteuse evangeeliumis kõneleb Jeesus: „Taas ma ütlen teile, et hõlpsam on kaamelil minna läbi nõelasilma, kui rikkal minna Jumala riiki.“ Tulge klassiga rännakule keskaja inimese maailma, et näha detailides peituvaid lugusid!
Märksõnad: kaupmehed, pühakud, kuld, hõbe, siid, samet, keraamika, rahakukkur, piltvaip, atribuut

Muuseumitunnid püsinäitusel

Niguliste ABC
Programmis antakse ülevaade Niguliste kiriku ehitusloost ja tähtsamatest kunstiteostest. Seega sobib programm eriti neile, kes varem muuseumi külastanud ei ole. Tunni alguses jagatakse noortele töölehed küsimustega, millele tuleb Niguliste ekspositsiooniga iseseisvalt tutvudes vastused leida.
Märksõnad: arhitektuur, ajalugu, ühiskonnaõpetus, Bernt Notke „Surmatants“, Hermen Rode altariretaabel, Hansaliit

Salakäikude avastamine
Põhikoolile
Niguliste kirikut on aja jooksul korduvalt ümber ehitatud. Paljusid keskajal olulisi käike muuseumis enam ei kasutata ning mitmel kabelil on praegusel ajal hoopis teine otstarve. Programmis avastatakse paiku, kuhu tavakülastaja üldjuhul ei pääse ning tutvutakse kirikuhoone arhitektuuri ja ajalooga. Programm lõpeb viktoriiniga.
Märksõnad: Niguliste tähtsamad kunstiteosed, arhitektuur, basiilika, altar, kabel

Tallinn – meistrite linn
Põhikoolile
Muuseumitunnis heidetakse pilk Niguliste muuseumi Hõbedakambrisse. Tunnijuht jutustab lastele kaupmeeste ja käsitööliste elust vanas Tallinnas. Ühtlasti selgub, milline põnev lugu on seotud kaupmeeste salapärase papagoiga, miks on mõnel pokaalil sõrad, mis on meistriks löömine, kes olid tündersepp, voorimees ja mündrik ning palju muudki huvitavat. Tunni lõpetab lõbus pantomiim.
Märksõnad: vanaaegsed ametid, kaupmehed, käsitöölised, gildid, tsunftid ja vennaskonnad, linnakodanikuks saamine, meistritöö ja kallihinnalised auhinnad

Orel – pillide kuningasOrel
„Orelit iseloomustavaid omadusi kirja pannes tuleb alustada sõnast „kõige“. Orel on kõige mõjukam, kõige suurem, kõige keerulisema ehitusega ja kõige hinnalisem muusikainstrument. Iga orel on unikaalne ja demonstreerib kõige ilmekamalt oma ehitamise aja esteetilisi ideaale, ta on läbinisti käsitöö – kaht identset pilli maailmas ei leidu,“ on öelnud tunnustatud organist ja helilooja Andres Uibo. Mänguline muuseumitund annab ainulaadse võimaluse tutvuda oreliga organisti juhatusel.
Märksõnad: klahvpillid, õhusamba liikumine, heliulatus, oreliviled, oreli registrid ehk vilede read, erinevad koolkonnad

Niguliste „Surmatants“: keskaegse inimese ja maailmapildi peegel
Gümnaasiumile
Koos juhendajaga vaadeldakse, keda ja mida on Bernt Notke kujutanud, milline oli keskaja ühiskonna seisuslik korraldus, kes on pildilt puudu ja miks. Miks oli surma teema keskaja inimesele tähtis ja keskaegses kirikus surmateemalised pildid laialt levinud? Tunni lõpus üritame ise luua tänapäeva surmatantsu versiooni. Memento mori!
Märksõnad: seisuslik ühiskonnakorraldus keskajal
, keskaegne surmakultuur, Bernt Notke „Surmatants“, katk, kollaažitehnikas rühmatöö

Kunstiuurijad
10. september –  5. oktoober 2018
Tunni keskmes on Niguliste üks kroonijuveele – Rode kappaltar aastast 1481.
Pakume erilist võimalust – tulenevalt konserveerimise eripärast saab nüüd külastada Kunstimuuseumi ka füüsika- ja keemiatunni raames. Kohapeal räägime peamistest keemilistest ja füüsikalistest uurimismeetoditest ning anname kaasa põneva keemiaalase töölehe, kus õpetaja saab muuseumis nähtut keemiatunnis edasi käsitleda (lisaks ka juhis ning lahendused õpetajale).
Tundi tutvustav video
Projekti tutvustavad videod

Jõuluteemalised muuseumitunnid


Püha Nikolause legendid

Muuseumitunni eesmärk on tutvustada püha Nikolause legende ja uurida välja, kuidas on see pühak seotud jõuluvanaga ning millised on püha Nikolause ja jõuluvana sarnasused ja erinevused. Näiteks on Niguliste muuseumis asuval Rode altaril näha tuntud legend, kuidas püha Nikolaus annetab kolmele vaesele tütarlapsele kullakotikesed. Äkki sai just sealt alguse jõulude ajal kinkide tegemise komme?

Inglid Niguliste kunstiteostel
Muuseumitunnis räägitakse inglitest. Kes on ingel ja millisena me tänapäeval ingleid ette kujutame? Koos tunnijuhiga vaadeldakse, kuidas on ingleid kujutatud vanemas kunstis ja milliseid tähendusi eri kujutusviisid kandsid. Lõpetuseks joonistatakse oma kaitseingel või jõulukaart.