Toimunud

2019
VIII  Tallinna Bachi muusika festival

bf_FINAL-transparent-600x414

BACHFEST 2019

BachFest 2019 kingib ilusa ja helge uusaastaõnnitluse kõigile linna elanikele ja külalistele nüüd juba traditsiooniliselt, kaheksandat korda. Eeloleval festivalil toimuvad orelikontserdid ja muusikaõhtud kooride, orkestrite, lauljate ja instrumentalistide osalusel. Kõik kontserdid toimuvad Niguliste muuseumi suures kontserdisaalis ja sama muuseumi Püha Antoniuse kabelis, kus asub Tallinna kõige kuulsaim kunstiteos — Bernt Notke „Surmatants“.
Festivali kontserdid kingivad kuulajatele kohtumisi J.S Bachi teostega. Samuti saab kuulata ka teiste heliloojate teoseid Eesti, Prantsusmaa, Itaalia, Saksamaa ja Poola muusikute esituses.

Festivali kunstiline juht Prof. Andres Uibo 

 

Toetajad:
Tallinna linnavalitsus
Tallinna Kultuuriamet
Eesti Kultuuriministeerium
Eesti Kultuurkapital

Festivali korraldaja:
MTÜ Ars Musica Estonica
www.arsmusica.ee

2017

Tallinna Bachi nimeline Muusikafestival

bf_FINAL-transparent-600x414

bachFest 2017
1.-7. jaanuar 2017 toimus IV Tallinna Bachi nimeline Muusikafestival, mis kasvas välja iga-aastasest jaanuari esimese nädala Tallinna Niguliste muuseum-kontserdisaali orelikontsertide sarjast. Festival on omalaadne ja ilus uusaastatervitus kõigile Tallinna elanikele ning linna külalistele.

Festivali korraldaja:
MTÜ Ars Musica Estonica

Toetajad:
Tallinna linn
Tallinna Kultuuriamet
Eesti Kultuuriministeerium
Eesti Kultuurkapital

2015

IV Tallinna Bachi nimeline muusikafestival

273_493v
1.-7. jaanuar 2015 toimus IV Tallinna Bachi nimeline Muusikafestival, mis kasvas välja iga-aastasest jaanuari esimese nädala Tallinna Niguliste muuseum-kontserdisaali orelikontsertide sarjast. Festival on omalaadne ja ilus uusaastatervitus kõigile Tallinna elanikele ning linna külalistele.

Festivali raames toimus 13 erinevat kontserti. Lavale astus üle 30 tuntud muusiku, nende hulgas Andres Uibo, Ulla Krigul, Denis Kasparovitch, Aare-Paul Lattik, Peter van Dijk (Holland), Edouard Oganessian (Prantsusmaa) ja Roman Perucki (Poola), Lembit Orgse, Mari-Liis Uibo ja Arvo Leibur, Kädy Plaas, Ka Bo Chan, Anto Õnnis, Tõnis Kaumann, Oksana Sinkova, orkester “Klaaspärlimäng Sinfonietta” jt. Dirigent – Toomas Vavilov.

Kontsertidel kõlasid Johann Sebastian Bachi oreli-, orkestri-, vokaal- ja instrumentaalteosed, koorimuusika ning uusaasta kantaadid.

Festivali kunstiline juht on professor Andres Uibo. Festivali korraldaja MTÜ Ars Musica Estonica.

Festivali suurtoetaja: Tallinna Kultuuriväärtuste Amet

Programm

2014

III Tallinna Bachi nimeline muusikafestival

Bach-EST

1.-7. jaanuaril 2014 toimus III Tallinna Bachi nimeline Muusikafestival, mis kasvas välja iga-aastasest jaanuari esimese nädala Tallinna Niguliste muuseum-kontserdisaali orelikontsertide sarjast. Festival on omalaadne ja ilus uusaastatervitus kõigile Tallinna elanikele ning linna külalistele.

Festivali raames toimus 13 erinevat kontserti. Lavale astus üle 30 tuntud muusiku, nende hulgas Andres Uibo, Ulla Krigul, Denis Kasparovitch, Aare-Paul Lattik, Peter van Dijk (Holland), Edouard Oganessian (Prantsusmaa), Lembit Orgse, Mari-Liis Uibo ja Arvo Leibur, Kädy Plaas, Ka Bo Chan, Anto Õnnis, Tõnis Kaumann, Oksana Sinkova, orkester “Klaaspärlimäng Sinfonietta” jt. Dirigent – Toomas Vavilov. Kontsertidel kõlasid Johann Sebastian Bachi oreli-, orkestri-, vokaal- ja instrumentaalteosed, koorimuusika ning uusaasta kantaadid. Festivali kunstiline juht on professor Andres Uibo.

Festivali suurtoetaja: Tallinna Kultuuriväärtuste Amet

Festivali kava

2013

bach-est

Tallinna Bachi-nimeline uusaasta muusikafestival

Esmakordselt 2012. aasta jaanuaris Niguliste kirikus toimunud muusikafestival on pühendatud Johann Sebastian Bachi loomingule. Esimesel festivalil esinesid ligi kolmkümmend tunnustatud muusikut, teiste hulgas Andres Uibo, Andres Mustonen, Toomas Trass, Ka Bo Chan, Oksana Sinkova, Arvo Leibur, Heiki Mätlik jt. Kavas olid erinevad Johann Sebastian Bachi teosed : monumentaalsed orelipalad, viiulisonaadid, orkestrisüüdid, kontsert kahele viiulile ning aariad Jõuluoratooriumist ja h-moll Missast. Festivali toimumisajaks jääb traditsiooniliselt jaanuarikuu algusnädal.

Festivali kunstiline juht Andres Uibo. Festivali korraldaja MTÜ Ars Musica Estonica.

Tallinna II Bachi-nimeline uusaasta muusikafestival toimus 1.-7. jaanuaril 2013.

Programm

XVII rahvusvahline Tallinna orelifestival “MEISTRID JA NOORED TALENDID” 1.–11. august 2013

Festivali kunstiline juht ANDRES UIBO

Eesti vanim järjepidevalt tegutsev muusikafestival, alates 1987. aastast toimuv igasuvine orelipidu, on Tallinnasse meelitanud rahvusvahelise organistide koorekihi. Festivali kunstilise juhi Andres Uibo sõnul on tänavu kevadel tehtud avastustega seoses põhjust korrigeerida kogu Tallinna orelifestivalide ajalugu. „Tänase festivali eelkäija “Revali orelipäevade/Revaler Orgeltage” kontserdid toimusid 1943. aasta septembris Niguliste kirikus, Tallinna Toomkirikus, Mustapeade majas ja Estonia kontserdisaalis, seega saab sel suvel tähistada orelifestivalide traditsiooni 80-ndat juubelit Tallinnas. Kui siia lisada ajalookroonikast tuntud fakt, et “leedulased hävitasid rüüsteretkel Liivimaale aastal 1329 Helme ja Paistu kiriku toredad orelid”, võime olla väga uhked pikaajalise orelimaa staatuse üle. Jääb vaid lisada, et kuulus Pariisi Jumalaema kirik sai oma esimese oreli aastal 1401.” rõhutas Uibo.

Orelifestivali avalöögiks on juba traditsiooniliselt „Suur oreliöö” Nigulistes – päikeseloojangust päikesetõusuni ehk 1. augustil kella 21.59 kuni 04.59 vältav orelimaraton.

Festivali avakontsert toimub 2. augustil kell 20 Tallinna Jaani kirikus, kus kõlab Max Bruchi imekaunis muusika – süit sümfooniaorkestrile ja orelile (solist James David Christie, USA), “Ave Maria” tšellole ja orkestrile (solist Aare Tammesalu) ja viiulikontsert g-moll (solist Mari-Liis Uibo).

Festivali kava on ulatuslik – üle 40 kontserdi ja erineva ettevõtmise Tallinnas Nigulistes, Jaani kirikus ja Toomkirikus, Pärnus kontserdimajas ja Eliisabeti kirikus ning imekaunites maakirikutes Hiiumaal, Peipsi ääres ja Võrumaal.

Festivali kava

2012

Tallinna Rahvusvaheline Orelifestival

1987. aastal Niguliste orelinädalast alguse saanud Tallinna Rahvusvaheline Orelifestival on üks Eesti vanimaid järjepidevalt toimuvaid muusikafestivale. Festivali algatajaks ja kunstiliseks juhiks on Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia professor Andres Uibo, kes on alates 1981. aastast tegutsenud Niguliste organistina.

Maailma üheks kaalukaimaks orelimuusika suurfoorumiks peetaval festivalil on 25 aasta jooksul esinenud valdav enamik maailma juhtivaid organiste ja arvukalt kollektiive. Lisaks suurejoonelistele kontserditele toimuvad orelifestivali raames ka meistrikursused, töötoad ja loengud.

Niguliste muuseum on olnud orelifestivali pealavaks ürituse asutamisest alates. Tänaseks on festival laienenud ning kontserdid toimuvad ka teistes Eesti paikades. Festivali traditsiooniliseks toimumisajaks on juuli lõpp ja augusti algus. Alates 2012. aastast toimub orelifestivali ametliku avamise eel Suur Niguliste oreliöö, kus öised orelikontserdid vahelduvad Niguliste muuseumi kunstivarasid tutvustavate ekskursioonidega.

Festivali produtsent ja kunstiline juht Andres Uibo. Festivali korraldab Eesti Kontsert.

26. juuli – 5. august 2012 Tallinna XXVI rahvusvahelise orelifestivali kava