fbpx

Otsing

Avaldatud 08.05.2020 | 09.11

Niguliste muuseumi nigulapäeva tseremoonia ülekanne Postimehe portaalis

Lübecki meistri Hermen Rode töökoda. Niguliste kiriku peaaltari retaabel. Poolavatud vaade. 1478–1482.
Niguliste kiriku peaaltari retaabel. Poolavatud vaade. Lübecki meistri Hermen Rode töökoda. 1478–1481. Eesti Kunstimuuseum

Laupäeval, 9. mail toimuvast nigulapäeva tseremooniast on sel aastal võimalik osa saada Postimehe portaali ülekandes. Niguliste kiriku ja muuseumi üks vanemaid traditsioone kujutab endast nigulapäeva tähistamist ning Hermen Rode suurejoonelise kappaltari täielikku avamist. Nigulapäeva ning pühakutega seotud ajalugu ja kunsti tutvustab Niguliste muuseumi direktor Tarmo Saaret.

9. mail ja 6. detsembril tähistatakse Eestis nigulapäeva, mida kirikukalendris tuntakse püha Nikolause mälestuspäevana. Pühaku järgi nime saanud Niguliste kirikus ja muuseumis on tavaks saanud tähistada kevadist nigulapäeva 15. sajandil Lübecki meistri Hermen Rode töökojas valminud kappaltari avamise ja ekskursiooniga. Eriolukorras saavad kõik huvilised jälgida tseremooniat ja lugeda taustainfot Postimehe portaalis.

Nigulapäeval näeb Rode kappaltarit kolmes vaates: suletud, poolavatud (pühakute Viktori ja Nikolause legendidega) ja kõige pidulikumalt ‒ täielikult avatuna. Täielikult avatud kappaltar on suurejooneline: näha on uhked kullatud ja värvitud skulptuurid ning ka avatud vaate pildiprogramm on kõige erilisem. Igal pühakul on oma lugu ja kõik nad on seotud hiliskeskaegse pühakute kultusega Tallinnas. Hermen Rode kappaltari näol on tegu kõige paremini säilinud Põhja-Saksa stiilis kappaltariga. Täiesti avatuna ongi altarit võimalik näha üksnes kaks korda aastas.

Vaata nigulapäeva tseremooniat ja loe altari kohta 9. mail kell 12 Postimehe portaalis.