Avaldatud 14.09.2022 | 09.03

Niguliste muuseumis eksponeeritava altariretaabli näitus jõudis Google Arts & Culture platvormile

Tallinna Mustpeade vennaskonna Maarja altariretaabel. Foto: Eesti Kunstimuuseum

Alates 12. septembrist saab nautida uut ingliskeelset näitust Google Arts & Culture platvormil. Näitus „Asjade võim. Maarja altari retaabel“ (The Power of Things. The altarpiece of the Virgin Mary in Tallinn) avab ukse luksuslike esemete maailma ning tutvustab Mustpeade vennaskonna altariretaablit, mis on osa Niguliste muuseumi püsiekspositsioonist.

Mustpeade vennaskonna Maarja altari retaabel jõudis Tallinna ilmselt aastal 1493. Teos valmis anonüümse Lucia legendi meistri töökojas Brugges ning oli mõeldud Tallinna dominiiklaste kloostri Mustpeade kabelile. Retaabel kätkeb endas rohkearvuliselt luksusesemeid nagu siid-, samet- ja kuldkangad, verdüürid, „idamaine“ vaip, kullassepateosed, raamatud ja raudrüüd. Kujutatud esemed olid oma ajastu kõige kallihinnalisemad ja ihaldusväärsemad. Näitus võimaldab luksusesemeid lähedalt vaadelda ja tundma õppida. Rohkete luksusesemete kujutamise eesmärk oli kaupmehi esitleda kui jõukaid ja asjatundlikke, avara silmaringiga, tellijaid.

Näitusega saab tutvuda siin.