Tagasi kalendrisse

Jõulujazz 2019: NISHAT KHAN (India) & VOX CLAMANTIS

Jõulujazz 2019: NISHAT KHAN (India) & VOX CLAMANTIS

Aeg: 01.12.19  18:00–19:00
Asukoht: Niguliste muuseum
Hind: 25 / 20 €

Jõulujazzi esimese advendi pärliks on kahe erineva kultuuriruumi kohtumine põhjamaises valguseootuses – kokku saavad kodumaine mainekas kollektiiv Vox Clamantis ja India sitarimängija Nishat Khan.

Nishat Khan on India säravamaid sitarimängijaid. Tema vanaisa Enayat Khan oli üks klassikalise sitarimängu suurimaid meistreid. Nishat on muuhulgas esinenud koos selliste maailmakuulsustega nagu helilooja Philipp Glass, kitarrist John McLaughlin, ja löökpillimängija Evelyn Glennie. Oma esimese kontserdi Euroopas andis ta juba 1977. aastal Londonis musitseerides 12-aastasena kõrvuti Ravi Shankari, Ali Akbar Khani ja Alla Rakhaga. Ta on esinenud New Yorgi Carnegie Hallis, London Albert Hallis ja veel paljudes maailma mainekates kontserdipaikades. Teda on esinema kutsunud ka näiteks Carlos Santana, Jeff Beck ja Eric Clapton. Sitarivirtuoos tuuritab jätkuvalt nii Euroopas kui Ameerikas.

Gregooriuse laulu traditsioonilisele esitusvormile pühendunud Vox Clamantis on avarapilgulise kooslusena otsinud alati uusi väljendusvahendeid ja võimalusi asetada arhailist laulutraditsiooni uude konteksti. 1996. aastal loodud ansambel on teinud koostööd paljude muusikutega üle maailma, teiste seas Dhafer Youssefi, Ariaana Savalli ja Jean Boyeriga. Vox Clamantise loomingut on avaldanud mainekad plaadifirmad Arion, Mirare ja ECM Records. 2013. aastal pälvis Vox Clamantise osalusel valminud CD “Arvo Pärt. Adam’s Lament” Grammy parima koorimuusika esituse kategoorias.

Lauljaid, heliloojaid, instrumentaliste ja dirigente koondav ansambel esitab varajase polüfoonilise muusika kõrval ka nüüdismuusikat ja neile on uudisteoseid kirjutanud mitmed eesti heliloojad – Arvo Pärt, Erkki-Sven Tüür, Helena Tulve, Toivo Tulev, Andres Uibo ja Tõnu Kõrvits. Vox Clamantis on kontserte andnud koos Hortus Musicuse, NYYD Ensemble’i, Weekend Guitar Trio, Eesti Filharmoonia Kammerkoori ja Tallinna Kammerorkestriga ning paljude mainekate solistidega. Kontserte on antud Euroopas, Aasias ja Ameerikas. Vox Clamantise kunstiline juht ja dirigent on Jaan-Eik Tulve.

Koosseis:
Nishat Khan – sitar

Vox Clamantis:
Anna Mazurtsak – sopran
Liisi Promet – sopran
Mari-Liis Urb – sopran
Jaanika Kuusik – sopran
Kadri Hunt – alt
Mari Kalling – alt
Miina Pärn – alt
Lodewijk Van Der Ree – tenor
Sakarias Jaan Leppik – tenor
Sander Pehk – tenor
Ahto Õnnis – tenor
Taniel Kirikal – bariton
Tõnis Kaumann – bariton
Aare Külama – bass
Ott Kask – bass
Jaan-Eik Tulve – kunstiline juht

Lingid:
http://nishatkhan.com/
https://www.facebook.com/ustadnishatkhanofficial/
https://open.spotify.com/artist/44XDC1eZWRjnCvpiAFSRQm
https://www.youtube.com/watch?v=6QRH85qWj04
https://www.youtube.com/watch?v=BQLG3C5dwXI
https://www.youtube.com/watch?v=zLJfw849R6s

Nishat Khan is an Indian sitar player who has collaborated with some of the world’s leading performers and composers such as Philip Glass, John McLaughlin, Paco Peña and Evelyn Glennie. The collaboration with Estonian vocal ensemble Vox Clamantis will be something special and unique.

Nishat Khan is one of India’s finest musicians and a virtuoso sitar player, transcending musical barriers with his provocative expression and spellbinding technical mastery. Nishat stands at the threshold of the future of sitar and Indian music with his uniquely invigorating and contemporary approach. Nishat draws on his own musical heritage that is the North Indian classical idiom as well as engages in other genres as diverse as Western classical music, jazz, Flamenco and Gregorian chant.

Ensemble Vox Clamantis comprises a diversity of musicians – singers, composers, instrumentalists, and conductors – who have a common interest in the Gregorian chant. Next to the Gregorian chant, considered to be the foundation of all European professional music culture, Vox Clamantis often performs early polyphony and contemporary music. Many Estonian composers, among them Arvo Pärt, Helena Tulve, Erkki-Sven Tüür, Tõnis Kaumann, and Sven Grünberg have written compositions for Vox Clamantis.