Tagasi kalendrisse

Kui rikas oli Tallinna kaupmees?

Kui rikas oli Tallinna kaupmees?

Aeg: 13.03.19  18:00–19:00
Asukoht: Niguliste muuseum
Hind: Osalemine muuseumipiletiga

Eesti Ajaloomuuseumi teadur ja kuraator Ivar Leimus tutvustab 16. sajandil Tallinnas tegutsenud kaupmehi ja nende rikkusi.

Tallinna hiilge- ja ühtlasi langusaeg Hansa kaubalinnana langes 16. sajandisse. Sajandi esimesel poolel elasid ja tegutsesid siin mehed, keda võib pidada linna jõukaimateks – Hans Viant, Hans Selhorst, Urban Dene. Kui kaks esimest olid laialdasse üleeuroopalisse ärivõrgustikku kuulunud kaupmehed, siis Urban Dene teenis oma varanduse linna müntmeistri ametis. Rikkus 16. sajandi Tallinnas tähendas ohtrat kinnisvara ja kümneid tuhandeid markasid sularaha, mis pärandati nii järglastele kui ka heategevuseks.

Ivar Leimus on Eesti Ajaloomuuseumi teadur ja kuraator. Ta on avaldanud arvukalt töid majandus- ja rahandusajaloost ning numismaatikast. Tema uurimise fookuses on Tallinna ajalugu ja allikad.

Loeng toimub näituse „Asjade võim“ raames.

Näituse „Asjade võim“ fookuses on hiliskeskaegsed ja varauusaegsed teosed Niguliste muuseumist, nagu Lübecki meistri Bernt Notke suurteos „Surmatants“ või Brugge Püha Lucia legendi meistri loodud Maarja altari retaabel Suurgildile ja Mustpeade vennaskonnale. Kõrvutades kunstiteoseid esemetega Tallinna Linnamuuseumi ja Eesti Ajaloomuuseumi kogust, luuakse kõnekas dialoog maalitud ja kehastunud asjade maailma vahel. Näitus pöörab eritähelepanu mahukale esemelisele kultuurile, millega paistavad silma Niguliste muuseumi teosed.

Tallinna kaupmehed. Brugge Püha Lucia legendi meistri Maarja altari retaabel. Enne 1493. Eesti Kunstimuuseum