Tagasi kalendrisse

Loeng: Materiaalne mõtlemine – Francisco Martinez

Loeng: Materiaalne mõtlemine – Francisco Martinez

Aeg: 21.11.18  18:00–19:00
Asukoht: Niguliste muuseum
Hind: muuseumipiletiga

Loeng toimub inglise keeles

Oma ettekandes pakub Francisco Martínez mõtlemise abivahenditena välja rea esemeid (artefakte) ning metoodika – materiograafia, mis ühendab omavahel teooria ja füüsilise töö. Asjade valmistamist käsitletakse osana kontseptsiooni uurimise ja üksikasjaliku väljatöötamise eksplitsiitsest praktikast. Sõna „artefakt“ tuleneb etümoloogiliselt kahest ladina sõnast, ars „oskus, osavus“ ja factum „tegu, tegema“. Niisiis viitab artefakt inimlikule tööoskusele, hõlmates inimtegevust, aga ka saadust, mis kestab sellest tegevusest kauem. Artefakte võib käsitleda kui kultuurilisi sõlmpunkte, mis vahendavad sotsiaalset toimejõudu, tihendavad kompleksseid tähendusi ja hõlmavad erinevaid ajastuid. Nad ei pruugi määratleda, millised sotsiaalsed teemad on olulised, vaid pigem osalevad eluprotsessides ja mõjutavad sotsiaalsete toimingute elluviimise viise.

Francisco Martínez on Helsingi ülikooli järeldoktorantuuri teadur ning väljaande Anthropological Journal of European Cultures toimetuse liige. 2018. aastal anti talle raamatu „Remains of the Soviet Past in Estonia“ („Nõukogude mineviku jäänused Eestis“, UCL Press) eest Euroopa Sotsiaalantropoloogia Liidu noore teadlase auhind Early Career Prize.

Tallinna Mustpeade vennaskonna Maarja altari retaabel. Detail. Brugge Püha Lucia legendi meister. Enne 1493. Eesti Kunstimuuseum