Tagasi kalendrisse

Nigulapäev Nigulistes

Nigulapäev Nigulistes

Aeg: 06.12.17  17:00–19:00
Asukoht: Niguliste muuseum
Hind: Osalemine muuseumipiletiga

Nigulapäev koos ansambel Rondellusega 6. detsembril.

Niguliste kirik on pühitsetud pühale Nikolausele, kes oli laste, noorte tütarlaste, meresõitjate ja kaupmeeste kaitsepühak. Tema pühakupäev on 6. detsembril, mil paljudes maades toodi lastele kingitusi. Pühaku austusest ja kingituste toomisest kasvas välja ka jõuluvanakomme. Niguliste muuseum tähistab igal aastal oma nimipühaku sünnipäeva, mil avatakse pidulikult ka Hermen Rode suur kappaltar, tuues nähtavale muidu peidus olevad kallihinnalistes rüüdes pühakute skulptuurid. Vaatajale avaneb vaade neljakümnele nais- ja meespühakule ning piiblitegelasele, kelle hulgas on ka kiriku patroon püha Nikolaus ja Tallinna kaitsepühak Viktor.

Sel aastal tähistab Niguliste muuseum Nikolause sünnipäeva koos vanamuusikaansambliga Rondellus, kes on ette valmistanud spetsiaalse, kiriku nimipühakule keskendunud kava. 13. sajandist pärineb Jacopo da Varrazze „Kuldlegend”, mis koondab tähtsamaid pühakulugusid. „Kuldlegendist” on mõjutatud ka Hermen Rode kappaltar, mis jutustab püha Nikolausega seotud tähtsamaid lugusid, näiteks lugu sellest, kuidas Nikolaus päästis kindlast surmast kaupmehed või hoolitses noorte tüdrukute kaasavara eest, kinkides neile kullakange.

Õhtu jooksul jutustatakse muuseumis pühakulegende, Rondellus esitab pühakutele kirjutatud muusikat ning õhtu kulminatsiooniks avatakse kappaltar. Pidulikkust ja jõuluootust lisab särav kuusk, mis moodustab kuldse retaabliga ühtse terviku.

Tere tulemast nigulapäevale Nigulistes!

Rondellus:

Maria Staak – vokaal, rataslüüra
Johanna Maria Jaama – fiidel
Johannes Christopher Staak – vokaal, plokkflöödid
Robert Staak – lauto, löökpillid

Üritust toetab Eesti Kultuurkapital.