Tagasi kalendrisse

Niguliste 35. sünnipäev: Anu Männi loeng hõbedakogu ajaloost ja tähtteostest

Niguliste 35. sünnipäev: Anu Männi loeng hõbedakogu ajaloost ja tähtteostest

Aeg: 19.11.19  18:00–19:00
Asukoht: Niguliste muuseum
Hind: sissepääs muuseumipiletiga

Selle aasta novembris tähistab Eesti Kunstimuuseum oma 100. juubelit, samal ajal peab oma 35. sünnipäeva Niguliste muuseum.  Teises maailmasõjas varemetesse jäänud Niguliste ehitati pärast sõda uuesti üles ja avati 1984. aastal muuseumina. Niguliste on üks väheseid Põhja-Euroopa muuseume, mis paikneb endises sakraalhoones, võimaldades kesk- ja varauusaegset kirikukunsti esitleda ajaloolises keskkonnas.

Niguliste tähistab oma juubelit dr. Anu Männi loenguga Eesti Kunstimuuseumi hõbedakogust, mis võtab kokku selle keerulise ajaloo, tutvustab kollektsiooni tähtteoseid ja pöörab erilist tähelepanu EKMi hiljutisele ostule – suurepärasele 17. sajandi Tallinna hõbekannule.

Niguliste muuseumi üheks põnevamaks ja väärikamaks osaks on Hõbedakambris välja pandud paremik Eesti Kunstimuuseumi hõbedakogust. Endises käärkambris asuv ekspositsioon jaguneb kolmeks: kirikuhõbe, Mustpeade vennaskonna ning gildide-tsunftide hõbe.

Erilise juubelikingitusena on sel pidulikul aastal Niguliste muuseumisse jõudnud hinnaline kullatud hõbedast kann, mille autor on Põhja-Saksamaalt pärit Tallinna kullassepp Heinrich Bengelsdorff, kes valmistas selle arvatavasti Rootsi aadliku Philipp von Scheidingi ja Tallinna bürgermeistri tütre Catharina von Luhri pulmadeks aastal 1633.

Anu Mänd on ajaloolane ja kunstiajaloolane, kelle peamiseks uurimisvaldkonnaks on keskaja kultuurilugu. Ta on kirjutanud raamatuid Eesti vanemast kullasepakunstist ja oli 2002. aastal avatud Niguliste Hõbedakambri kuraator.