Tagasi kalendrisse

Pühakutepäev Nigulistes

Pühakutepäev Nigulistes

Aeg: 01.11.17  17:00–19:00
Asukoht: Niguliste muuseum

Pühakutepäev koos ansambel Rondellusega 1. novembril.

Niguliste muuseum tähistab kõigile pühakutele pühendatud päeva Hermen Rode särava kappaltari piduliku avamisega. See sündmus on sama harv kui kuuvarjutus, sest pühakutega seotud päevi tähistab Niguliste vaid mõnel korral aastas. Hindamatu väärtusega retaabel oli kaupmeeste ja koguduse ühine tellimus ning pärineb 15. sajandi rikkast kaubalinnast Lübeckist. Pühakud altariretaablil annavad tunnistust Lübecki ja Tallinna tihedatest kauba- ja kultuurisidemetest.

Keskaja inimese jaoks olid pühakud peamised vahendajad inimeste ja Jumala vahel, kelle abile ja toele raskel hetkel loodeti. Muusika oli omamoodi pöördumisvorm pühakute ja Jumala poole. Pühakulood pärinevad peamiselt 13. sajandi „Kuldlegendist”, mille koostas dominiiklane Jacopo da Varrazze. Nikolause legendid, mida võib igapäevaselt näha Hermen Rode retaablil, on samuti inspiratsiooni saanud „Kuldlegendist”.

Sel aastal tähistab Niguliste muuseum pühakutepäeva koos tunnustatud vanamuusikaansambliga Rondellus, kes esitab pühakute auks ja hiilguseks kirjutatud muusikat. Säravate pühakute ees saab neile kirjutatud muusika erilise tähenduse. Õhtu jooksul jutustab muuseum erinevaid pühakulegende, Rondellus esitab pühakutele kirjutatud muusikat ning õhtu kulminatsiooniks on kappaltari avamine, mis annab sündmusele erilise pidulikkuse.

Tere tulemast pühakutepäevale Nigulistes!

Rondellus:

Maria Staak – vokaal, rataslüüra
Marilin Lips – vokaal
Johanna Maria Jaama – fiidel
Robert Staak – lauto, löökpillid

Üritust toetab Eesti Kultuurkapital.