Tagasi kalendrisse

Rondellus. Laulud Neitsi Maaria imetegudest

Rondellus. Laulud Neitsi Maaria imetegudest

Aeg: 16.04.20  18:00–19:00
Asukoht: Niguliste muuseum
Hind: Sissepääs muuseumipiletiga 8/6eur

CANTIGAS DE SANTA MARIA
Laulud Neitsi Maaria imetegudest (XIII saj. Hispaania)

Cantigas de Santa Maria (laulud Neitsi Maarjale) on suurimaid keskajast pärit ühehäälse laulu allikaid. Need laulud koguti kokku ja pandi kirja paarikümne aasta vältel kuningas Alfonso X (1221-1284) valitsemisajal ja tema initsiatiivil. On võimalik, et mõnedki laulud nende seast on tema enda looming.

Kuningas Alfonso X (hüüdnimedega „Tark“, „Õpetatu“, „Astronoom“) oli Galiitsia, Kastiilia ja Leoni valitseja, suur teaduse ja kaunite kunstide patroon. Muuhulgas toetas ta aastaid Toledo tõlkijate kooli, kus tõlgiti arvukalt antiik-kreeka ja araabia filosoofide töid, tehes need nii kättesaadavaks kristlikule Euroopale.

Cantigad on säilinud neljas eri käsikirjas. Kokku on neid tervelt 420, neist üle 350 ka koos muusikaga. Käsikirjad on illustreeritud kaunite miniatuuridega, mis kujutavad muusikuid mängimas erinevaid tolleaegseid instrumente. Laulud on käsikirjadesse paigutatud kindla struktuuri alusel – iga kümnes on vaimulik hümn Neitsi Maarja auks, kõik ülejäänud jutustavad tema poolt korda saadetud imetegudest. Laulud on galiitsia-portugali keeles.

Kontserdisari “Jumalaema ülistuseks” on osa näitusega “Neitsi Maarja. Naine, ema, kuninganna” (25.10.19–26.04.20) kaasnevast programmist.

Rondellus
Maria Staak – laul, rataslüüra
Ester-Silva Erikson – laul
Johanna-Maria Jaama – fiidel
Johannes Christopher Staak – laul, rataslüüra, torupill, plokkflöödid
Robert Staak – lauto, löökpillid

Üritust toetab Eesti Kultuurkapital