Tallinna „Surmatantsu” uus ekspositsioon

Kuulsale Lübecki meistrile Bernt Notkele omistatud Tallinna „Surmatants“ pärineb 15. sajandi lõpust ning on ainus tänaseni säilinud lõuendile maalitud keskaegne surmatantsumaal kogu maailmas.

Haruldase ja suurejoonelise teose uue ekspositsioonilahenduse on loonud KOKO arhitektid. Erilahendusena valminud ekspositsiooniseinas on esimest korda Eestis kasutatud suuremõõtmelist eritellimusel valminud muuseumiklaasi. Teost kaitsev kaheksa meetri pikkune ja üle 600 kg kaaluv spetsiaalne Saksamaal valminud kaitseklaas lubab maali vaadelda võimalikult autentsel kujul. Tallinna „Surmatantsu” uus väljapanek on valminud erafirmade ja riigi toetusel.

Nigulistes asuv „Surmatantsu” maal on kõige tuntum ja hinnalisem keskaegne kunstiteos Eestis. Tallinna „Surmatantsust“ on alles vaid seitsme ja poole meetri pikkune algustükk, mis kujutab kolmeteist figuuri. Maal võis algselt olla 30 meetrine ning seal võis olla kujutatud kuni 50 figuuri. Figuuride all on tekstilint, kuhu on maalitud alamsaksakeelne värssides dialoog Surma ja kujutatud tegelaste vahel. Tallinna „Surmatants“ telliti tõenäoliselt 15. sajandi lõpul Niguliste kiriku Antoniuse kabelisse.

„Surmatantsu“ uus püsiväljapanek on esimene osa Niguliste muuseumi uuenevast püsiekspositsioonist. Lähiaastatel on plaanis uuendada muuseumi suure saali väljapanekut. Järgmise aasta kevadel on kavas avada Antoniuse kabeli ja Tallinna „Surmatantsu” püsiekspositsiooni teine osa.

„Surmatantsu“ uus püsiväljapanek on avatud alates 22. augustist 2018

Püsiekspositsiooni kuraator: Merike Kurisoo (Niguliste muuseum)
Sisearhitekt: Liis Lindvere (KOKO arhitektid)
Projektijuhid: Mati Sillak, Tarmo Saaret, Valmar Pappel (Eesti Kunstimuuseum), Reedik Poopuu (KOKO arhitektid)
Sisearhitektuurne lahendus ja kujundus: KOKO arhitektid (Sirkka Siimso, Maris Kaskmann, Tõnis Malkov, Lilian Männikust, Reedik Poopuu, Andrus Kõresaar)
Ekspositsiooni ehitus, tehniline lahendus ja metallitööd: HN Steel OÜ (Kalle Pruuden, Ragnar Mägi)
Graafika teostus: Red Hat Group Design OÜ
Elektrooniline lahendus: Tehnolabor OÜ (Kalle Tiisma)
Insener-tehniline lahendus: OÜ Skeleton (Rando Tomson)
Puidutööd: Baltic Wood Partners OÜ
Tõlge inglise keelde: Marju Kubre
Eesti Kunstimuuseumis meeskond: Maris Klaas, Hedi Kard, Kaisa-Piia Pedajas, Jelena Yurieva, Allan Talu, Hendrik Vahter, Oliver Ojaperv, Villu Plink, Ester Kangur, Renita Raudsepp, Tuuli Aule