fbpx

Otsing

Avaldatud 14.06.2021 | 14.03

Juunis toimus järjekordne uurimisprojekti „Michel Sittow Põhjas?“ rahvusvaheline veebiseminar

Osalejad veebiseminaril. Foto: Niguliste muuseum

8. juunil toimus uurimisprojekti „Michel Sittow Põhjas? Altariretaablid kahekõnes“ järjekordne veebiseminar, mida korraldas Eesti Kunstimuuseumi uurimisrühm. Seekordsel kohtumisel keskenduti Tallinnale kui keskaegse kunstikeskusele ja siin tegutsenud meistritele. Seminari peamiseks fookuses oli seekord Bollnäsi altariretaabel. 

Seminari raamet käsitlesid seda teemat kunstiteadlaste Elina Räsäneni ja Jan von Bonsdorffi ettekanded. Neist viimane vaatles Tallinnas tegutsenud meistreid ja nende võrgustikke. Elina Räsänen tõstatas Soome materjalist lähtuvaid uurimisküsimusi ning tutvustas uurimisprojekti puidu kasutusest kesk- ja varauusaegses Soomes „Carving out Transformations“. Jan Friedrich Richteri ettekanne vaatles Bollnäsi skulptuure ning analüüsis võimalikke eeskujusid ja meistreid.

Eesti Kunstimuuseumi ja Hälsinglandi muuseumi uurimisprojekt “Michel Sittow Põhjas? Altariretaablid kahekõnes” keskendub kahele hiliskeskaegsele altariretaablile, Tallinna Kannatusaltarile ja Bollnäsi Püha Hõimkonna altariretaablile. Mõlemad teosed on seotud Tallinnas sündinud ja siin tegutsenud, Madalmaades õppinud rahvusvaheliselt tuntud maalikunstniku Michel Sittowiga (u 1469–1525). Sittowile ja tema võimalikule Tallinna töökojale omistatud Kannatusaltari välistiibade ja Bollnäsi altariretaabli maalid on stiililiselt väga sarnased. Kunstiajalookirjutuses on arvatud, et Bollnäsi altariretaabel võis olla valminud Tallinnas.

Mitmeaastase projekti raames (2020–2024) viiakse läbi kahe nimetatud teose mitmekülgsed võrdlevad uuringud, mis seovad nii kunstiajaloo ja ajaloolise konteksti uurimise teose materiaalseid aspekte avavate tehniliste uuringutega. Füüsiliselt kohtuvad altariretaablid kahel näitusel: 2022 Tallinnas Niguliste muuseumis ja 2023 Rootsis.