Niguliste orelinädalal kõlab muuseumis kaunis muusika, saab külastada orelirõdu ja toimuvad põnevad loengud
Aasta esimesest päevast kuni 7. jaanuarini toimuva XXXVIII rahvusvahelise Niguliste orelinädala kavas on nii õhtused kontserdid kui ka päevane programm, mis esitleb kesk- ja varauusaegse kunsti tippteoseid koos muusikaga. Festivali eestvedaja ja kunstiline juht on professor Andres Uibo.
Orelinädala avaürituseks on 1. jaanuaril kell 17 toimuv kontsert „Mitmekordselt kuninglik. Kolm trompetit ja kaks orelit“. Orelit koos trompetiga on alati peetud kuninglikuks koosluseks, kuna just need on kaunistanud Euroopa kuningakodade kõige pidulikumaid sündmusi. Trompetitel mängivad festivali avakontserdil Priit Aimla, Martin Pajumaa ja Samuel Jalakas, orelitel Andres Uibo ja Kadri Toomoja. Kõlab Henry Purcelli, Georg Philipp Telemanni, Jan Pieterszoon Sweelincki ja Johann Sebastian Bachi muusika.
Järgnevatel õhtutel saavad muusikasõbrad nautida Vox Clamantise ja organist Toomas Trassi kontserti „Annum per annum“, Edouard Oganessiani (Prantsusmaa) ja Matteo Imbruno (Holland) orelikontserte ning kolme viiuli ja kolme tšello kontserti. 5. jaanuari õhtul taaselustatakse Johann Sebastian Bachi õppereis Lübeckisse. Orelil mängivad Andres Uibo ja Tiit Kiik, vahetekste loeb Harry Liivrand. Festivali lõppkontserdil esinevad kammerorkester ning organistid Matteo Imbruno (Holland) ja Rusudan Chuntishvili (Gruusia), solistideks on Mari-Liis Uibo (viiul), Andres Mustonen (viiul ja dirigent) ja Alvar Tiisler (bass).
„Niguliste muuseumi avamisest täitus 2024. aasta novembris 40 aastat. Muuseumis on väljas Eesti kõige olulisem kesk- ja varauusaegse kunsti kogu, kuid siin on kõlanud ka palju muusikat. Aastal 1987 algatas Andres Uibo Niguliste orelinädala, millest kasvas välja Tallinna rahvusvaheline orelifestival. Pikkade traditsioonidega festival on üks Niguliste muuseumi märgilisi üritusi ning on toimunud viimastel aastatel taas oma algse nime all,“ ütles Niguliste muuseumi direktor Merike Kurisoo.
2.–7. jaanuaril toimuvad Niguliste muuseumis iga päev kell 14 kunstiajaloolase Tarmo Saareti lühiloengud ajaloolistest kunstiteostest. Loengutele järgnevad valitud teoseid ilmestavad muusikalised etteasted, kuuel järjestikusel päeval esinevad Robert Staak (lauto), Kristi Mühling (kannel), Aare Tammesalu (tšello), Anna-Liisa Eller (torupill), Arvo Leibur (viiul) ja Toomas Trass (kooriorel). Kunstiajalugu ja muusikat siduvad kohtumised kestavad umbes pool tundi.
Iga päev kell 15 saavad huvilised koos organistide Andres Uibo ja Tiit Kiigega külastada orelirõdu. Kell 16 toimuvad orelipooltunnid, kus musitseerivad Aivar Sõerd, Erich-Johann Kullamäe, Olga Opryshko, Ulla Krigul, Piret Aidulo ja Markus Wimmer.
Õhtuste kontsertide piletid on müügil Piletilevis ja enne kontserdi algust kohapeal. Kõigil päevastel üritustel, nagu kell 14 algavad loengud, orelirõdu külastamine ja orelipooltunnid, saavad muusikasõbrad osaleda muuseumipiletiga.
Festival toimub koostöös Rahvusvahelise Artur Kapi Ühinguga.
Vaata kogu festivali programmi siit.