Beata Możejko ja Oskar J. Rojewski loeng. Hans Memlingi Viimse kohtupäeva retaabel
„Õnnelik õnnetus Poola jaoks…“
Hans Memlingi Viimne kohtupäev Gdańskis
Professor Beata Możejko (Gdański Ülikool)
Memlingi Teaduskeskuse direktor ja Gdański Ülikooli professor
Dotsent Oskar J. Rojewski (Sileesia Ülikool Katowices)
Sileesia Ülikoolis Katowices dotsent ja Madriidis asuva Flaami kunsti uurimiskeskuse Instituto Moll liige
Avalik loeng Eesti Kunstiakadeemia uurimisprojekti „Bernt Notke. Tallinna Püha Vaimu kiriku altariretaabli uurimine ja konserveerimine“ (2019–2025) raames. Bernt Notke uurimisprojekti viib läbi Eesti Kunstiakadeemia ja SA EVM Konserveerimis- ja Digiteerimiskeskus Kanut.
Viimse kohtupäeva triptühhon on üks Hans Memlingi varasemaid ja ka kuulsamaid teoseid. Retaabli loo ja stiili üle on arutlenud paljud uurijad. Praegu Gdański Rahvusmuuseumis oleva teose tellis Angelo di Jacopo Tani ja see oli mõeldud Firenze lähedal asuva Badia Fiesolana kiriku kabelisse. 1473. aastal hõivas kaaperlaeva omanik ja Gdanski raehärra Paul Beneke retaablit transportinud laeva ja see ei jõudnud see kunagi oma sihtkohta. Retaabel viidi Gdański Püha Maarja kiriku Püha Jüri vennaskonna kabelisse.
Ettekande räägib arhiiviuuringute põhjal Hans Memlingi Viimse kohtupäeva retaabli konfiskeerimise üksikasjadest, teose tähendusest ja kohast Hans Memlingi loomingus. Samuti vaatleb see Memlingi loomingu retseptsiooni Pommeri piirkonnas ja viimaseid historiograafilisi arutelusid teose üle.
Ettekanne avab tausta Lübecki meistri Bernt Notke loominguajast, olles ka Läänemere piirkonna visuaalkultuuri retseptsiooni võrdlevaks juhtumiuuringuks Lisaks selgitab ettekanne Memlingi retaabli konserveerimisküsimusi.
Eesti Kunstimuuseumi aastakaardiga osalemine tasuta.