Muuseumisse saabumine
Niguliste muuseum soovib pakkuda kõigile külastajatele heal tasemel kultuurielamust ja teenindust. Siia lehele on koondatud info erivajadustega inimestele.
Saabumise kohta leiate teavet siit: „Kuidas tulla“.
Tasuta sissepääsuõiguse kohta vaadake siit: „Piletid“.
Liikumispuudega külastajale
Muuseumisse ratastooliga sisenemiseks paigaldab turvatöötaja välisuksele kaldteed soone laiusega 180 mm. Kaldtee eripära tõttu ei saa seda kasutada invarollerite, kolmerattaliste või madala põhja ja raskete akutoitel liikumisabivahendite puhul.
Muuseumi kassaala, garderoob ja invatualett asuvad keldrikorrusel. Sinna pääsemiseks saab ratastoolis külastaja kasutada tõstuklifti. Ekspositsioonialale suurde saali pääseb liikumispuudega külastaja ka ilma keldrikorrusele minemata, kasutades teisaldatavat kaldteed. Sel juhul peab muuseumipääsme lunastamiseks paluma kaaslase, muuseumi- või turvatöötaja abi.
Niguliste muuseumi ekspositsioonisaalid on ratastoolisõbralikud. Antoniuse kabelisse viivatele trepiastmetele on paigaldatud statsionaarne kaldtee. Kasutades lifti pääseb Niguliste torni kõigile neljale korrusele ratastooliga. Liikumispuudega külastaja ei pääse vaid Väikese kabeli II korrusele.
Vajadusel saab tasuta laenutada muuseumi ratastooli.
Tekst. Liikumisjuhis muuseumis liikumiseks
Intellektipuudega külastajale
Intellektipuudega külastajate gruppidele kohandame muuseumitunde ja muudame muuseumikülastuse põnevaks kogemuseks. Soovitame muuseumitundide hulgast välja valida teid kõnetav programm ning konsulteerida seejärel muuseumiga aadressil .
Kuulmispuudega külastajale
Kuulmispuudega külastajad on oodatud Niguliste muuseumisse oma viipekeeletõlgiga. Praegu ei ole veel võimalik muuseumi kaudu viipekeeletõlki tellida. Niguliste muuseumi korraldatavatel üritustel ja ekskursioonidel on vaegkuuljatel võimalik laenata kassast silmusvõimendeid.
Muuseumi kassast saab tasuta laenutada tahvelarvutit, kuhu on salvestatud ekspositsiooni kõige olulisemate teoste viipekeelsed tõlked. Need on kättesaadavad ka Youtube’i platvormil.
Nägemispuudega külastajale
Nägemispuudega külastajatel on võimalik muuseumi külastada juhtkoeraga.
Vaegnägijaid abistab muuseumi ekspositsioonialale suundumisel taktiiline rada. Liftist vasakul asub muuseumi taktiilne plaan.
Muuseumist saab tasuta laenutada audiogiide ekspositsiooni tutvustuse ning kirjeldustõlgete kuulamiseks.
Audiogiid tutvustab teoseid eesti ja inglise keeles. Audiogiidi leiab numbrite 17‒62 alt, eestikeelsed tekstid on paaritute numbrite all. Audiogiidi tekstidega liikumisjuhist ei kaasne, seda saab kuulata siit.
Audiogiidi viis kirjeldustõlget tutvustavad Niguliste kiriku ehituslugu, Bernt Notke „Surmatantsu“ ja kolme hiliskeskaegset altariretaablit.
Kirjeldustõlked ja liikumisjuhised on kättesaadavad audiogiidi numbrite 1–16 alt ning Youtube’i ja Soundcloudi platvormidel.
Lisaks Bernt Notke „Surmatantsu“ eestikeelsele kirjeldustõlkele saab kuulata teose värsstekste nii eesti, inglise, vene, saksa kui ka alamsaksa keeles ehk originaalis.
Muuseumis saab värsstekste kuulata Antoniuse kabelis, kus tähtteose ees asub pink, mille kõrval on hoidik audiogiididega. Pingil on ka punktkirjas silt audiogiidi kasutamise juhistega.
Soovi korral võib enne külastust kuulata Soundcloudis Niguliste muuseumi taskuhäälingu eestikeelseid loenguid.
Asukoha kirjeldus
Niguliste muuseum asub Tallinna vanalinnas, kunagises Niguliste kirikus. Tegu on keskajast pärit sakraalehitisega, mille puhul on püütud võimalikult palju säilitada varasemat arhitektuuri ja hoone isikupära. Seega tuleb arvestada raskesti käivate uste, mõnede järskude treppide ja lävepakkudega. Kuna hoones on lift ja paigaldatavad kaldteed, on muuseum siiski üldiselt hästi ligipääsetav.
Hoonel on mitmeid välisuksi, kuid muuseumisse sisse ja muuseumist välja pääseb Niguliste tänaval asuvast peauksest. See on tänavatasandist kaks astet madalamal asuv ajalooline uks, mis avaneb pisut jõudu kasutades. Pärast lävepakku on taas kaks astet allapoole. Seejärel jõuate fuajeesse, kus teid võtab vastu turvatöötaja, kes abistab ja jagab vajalikku teavet hoones liikumise kohta.
Peasissepääsust vasakul on juhtteega trepp, mis viib keldrikorrusele. Selle trepi puhul saab ratastooliga liikuja kasutada tõstuklifti. Keldrikorrusele jõudes tuleb pöörata vasakule ja liikuda mööda väikese kaldega põrandat mõned meetrid edasi ning seejärel pöörata veel kord vasakule. Paremat kätt jääb klaassein, mille taga on muuseumipood ja piletikassa. Sealt edasi asuvad iseteeninduse põhimõttel töötav garderoob ja invatualett. Kassa ja muuseumipoe juurde, invatualetti ja ekspositsioonialale liikumiseks on vaegnägijatele paigaldatud juhtteed. Tualettide ees paiknevatel hoiukappidel ja võtmetel on kombatavad numbrid.
Garderoobis saab muuseumiteenindajatelt laenutada audiogiidi, mis sisaldab liikumisjuhist, kirjeldustõlkeid ning tavalist audiogiidi eesti ja inglise keeles. Tahvelarvuti viipekeelse muuseumijuhiga saab kassast. Audiogiid ja kirjeldustõlked suunavad pimedaid ja vaegnägijaid hoones ja ekspositsioonialal kulgemisel ning annavad infot museaalide kohta. Vaegkuuljaid abistavad info leidmisel vastavate ikoonidega sildid museaalide juures.
Esimesel korrusel asuvale ekspositsioonialale pääseb kassa juurest edasi liikudes vasakut kätt paikneva taktiilse rajaga trepi kaudu. Pärast vestibüüli läbimist jõuate liftini. Selle kõrval vasakul on kombatav majaplaan ja Niguliste kiriku kombatav mudel.
Vasakule pöörates jõuate suurde saali, mille mõõtmed on u 50 × 20 meetrit. Kuna Niguliste saalis toimub tihti kontserte jm üritusi, siis võivad ruumis paikneda toolid. Saalis on eksponeeritud Niguliste peaaltar ehk Rode altar jt altariretaablid. Nende juurde saab turvaliselt liikuda mööda külglööve. Vasakut kätt paiknevas Väikeses kabelis eksponeeritakse sageli ajutisi näituseid. Kabeli teisele korrusele pääseb üksnes kõrgete astmetega keerdtrepist ja seetõttu ei sobi see liikumispuudega külalistele.
Vasakule jääb ka endises käärkambris asuv Hõbedakamber. Sinna pääsemiseks tuleb astuda üle madala lävepaku.
Antoniuse kabelisse, kus asub kuulus Bernt Notke „Surmatants“, pääseb suurde saali jõudes kohe paremale ja siis veelkord paremale pöörates. Seejärel tuleb astuda kolm trepiastet üles, kuid kasutada saab ka statsionaarset kaldteed.
Torni minemise kirjeldus
Garderoobi trepist üles tulles läbite vestibüüli, mis viib tornialusesse ruumi. Seal paikneb klaaslift, millega saab sõita üles torni.
Kuulake ka „Kuidas tulla“ ja „Muuseumis liikumise juhiste“ audiokirjeldusi.
Programmid
Niguliste muuseum pakub programme liikumis-, nägemis-, kuulmis-, intellekti- ja liitpuudega lastele, noortele ja täiskasvanutele. Kohandame programme vastavalt rühma vajadustele ja huvidele. Rohkem teavet leiate siit.
Ligipääsetavuse teatis
Külastaja meelespea
Teie paremaks teenindamiseks oleksime tänulikud, kui informeerite oma tulekust eelnevalt turvatöötajat, helistades telefonil +372 5191 6356 või kirjutades aadressil . Etteteatamisel saavad liikumispuudega külastajad parkida tasuta Niguliste muuseumi ees.