fbpx

Otsing

Avaldatud 03.06.2021 | 09.07

Meister Michel Sittowi maalitud altaritiivad viidi Kumusse konserveerimisele

Kannatusaltari transport. Foto: Niguliste muuseum

Niguliste muuseumi rahvusvaheline teadusprojekt „Michel Sittow Põhjas? Altariretaablid kahekõnes“ on töös ning selle käigus viidi Niguliste muuseumist Kumusse konserveerimisele Kannatusaltari (u 1515–1520) tiivad. Teos on omistatud Adriaen Isenbrandti või Albert Cornelise töökojale ning välistiibade pealemaalingud on teostanud Eesti päritolu, ent rahvusvahelist karjääri teinud tuntud meister Michel Sittow (u 1469–1525) .

Ühtlasi konserveeritakse uurimisprojekti tarbeks ka Brüsseli Püha hõimkonna retaabli (u 1500) tiivad. Mõlemaid teoseid eksponeeritakse projekti kulminatsiooniks kujuneval näitusel.

Mitmeaastase projekti raames (2021–2024) viiakse läbi Niguliste muuseumi teoste võrdlevad kunstiajaloolised ja tehnilised uuringud. Rahvusvahelisse projekti on kaasatud Eesti, Rootsi, Saksamaa ja Soome erialaspetsialistid ning mitmed institutsioonid, koostööd tehakse nimekate Madalmaade kunsti ekspertidega. Retaableid puhastavad ja taastavad Eesti Kunstimuuseumi konservaatorid Johanna Lamp ja Kaisa-Piia Pedajas. Projektimeeskond loodab nende tööde käigus avastada midagi uut, mis rikastab meie teadmisi hiliskeskaja kunstist ja ajaloost, väärtustades selle kaudu meie ühist sakraalpärandit.