fbpx

Otsing

Maarja altari retaabel

Kahe tiivapaariga retaabel on pühendatud Neitsi Maarjale, keda on kujutatud selle kõigis kolmes positsioonis. Altariretaabel on omistatud anonüümsele Brugge Püha Lucia legendi meistrile.

Suletud altariretaabli tiibadel näeb Maarja kuulutuse stseeni, mis on teostatud grisaille tehnikas ehk halltoonides. Vasakul tiival seisab liiliaoksa käes hoidev peaingel Gaabriel, paremal Neitsi Maarja avatud raamatuga.

Püha Lucia legendi meister oli anonüümne 15. sajandi teisel poolel ja 16. sajandi esimesel kümnendil Brugges töötanud meister, kes sai nime sealses Jaakobi kirikus asuva Püha Lucia legendi kujutava maali järgi. Lucia legendi meistri töökojale on omistatud ligi 30 teost ning tema tellijatering ulatus Hispaaniast Põhja-Euroopani.
Näitus Google Arts & Culture keskkonnas

Retaabli teises asendis on neljal tahvlil järgmised figuurid: paljastatud rinnaga Neitsi Maarja koos palvetavate donaatoritega, oma rinnahaavale osutav Kristus koos kahe ingliga, kes hoiavad tema martüüriumiriistu, troonil istuv Jumal-isa riigiõuna ja valitsuskepiga ning Ristija Johannes koos donaatoritega. Tegemist on topelteestkoste ehk astmelise päästmise ideega. Neitsi Maarja kostab inimeste eest, paljastades rinna, millega ta oma poega toitis, ning Kristus pöördub Jumal-isa poole, osutades oma haavadele. Neitsi Maarja ja Ristija Johannese jalge ees põlvitab kolmkümmend meest, kes tõenäoliselt on Mustpeade vennaskonna ja Suurgildi liikmed. Mõlema grupi esiplaanil kujutatud mehe puhul võib tegu olla altarieestseisjate portreega.

Taskuhäälingu Jumalaema sari

Digisilla video

Avatud positsioonis on kesktahvlil uhke baldahhiini all troonimas Neitsi Maarja Kristuslapsega. Tema kõrval seisavad Püha Jüri ja Püha Viktor. Vasakul tiival näeb Assisi Franciscust ning paremal Nivelles’i Gertrudi. Pühakuid on kujutatud luksuslikus miljöös: figuuride taustaks on granaatõunamustriline kangas, pühakute selja taga aga rikkaliku taimornamendiga istmekatted, Neitsi Maarja jalge ees lebaval türgi vaibal seisab vaas liilia ja iirise, Maarja puhtuse ja kuninglikkuse sümbolitega.

Retaabel telliti Tallinna dominiiklaste kloostrikirikus asunud Mustpeade vennaskonna Neitsi Maarja altarile. Teos jõudis Tallinnasse 1493. aastal ning selle transpordikulud maksid Suurgild ja Mustpeade vennaskond. 1524. aastal viidi retaabel pildirüüste eest varju Mustpeade vennaskonna majja, kus see asus kuni 1943. aastani.

Jumalaema E-tund

 

Doktoritöö Maarja altari retaablist

Teosega saab tutvuda ka Eesti Kunstimuuseumi digikogus  ja MUISis.