fbpx

Otsing

Niguliste kiriku peaaltari retaabel

Tallinna Niguliste kiriku peaaltari retaabel on üks uhkemaid ja paremini säilinud hiliskeskaegseid Põhja-Saksa altariretaableid kogu Euroopas. Kappaltar telliti Lübecki meistri ja maalija Hermen Rode töökojast ning see valmis aastatel 1478–1481. See kuulub mõõtmetelt 15. sajandi hansalinnade suurimate hulka: kõrgus 3,5 meetrit ning laius avatuna üle 6 meetri. Tüübilt on tegemist predellale toetuva kahe tiivapaariga kappaltariga. Avatavaid ja suletavaid tiibu liigutades saab pildiprogrammi varieerida. Altaritiibade asend sõltus nädalapäevadest ja kirikupühadest.

Rode multimeedia

Teosel on kujutatud rohkem kui neljakümmet erinevat pühakut ja piiblitegelast. Nende valik näitab, millised pühakud olid hiliskeskaegsete tallinlaste jaoks olulised. Kappaltar läks maksma 1250 Riia marka. Selle raha eest oleks saanud linnas ehitada kaks või kolm kivimaja. Kappaltari põhirahastajateks peetakse Niguliste koguduse kõrval Tallinna Suurgildi ja Mustpeade vennaskonda, sest nende embleeme on kujutatud retaabli suletud ja poolavatud asendis. Samuti on teosel nende ühenduste jaoks tähtsad pühakud.

Teadusprojekt”Rode altar lähivaates”

Suletud kappaltar

Kappaltari suletud ehk argipäevases asendis näeme vasakpoolsel välistiival kolme kõige olulisemat neitsist pühakut: neitsi Maarjat, püha Alexandria Katariinat ja püha Barbarat. Kolmiku jalge ees on kujutatud kappaltari tellimise ühe peamise toetaja, Suurgildi ühenduse embleemi, mis on ka Tallinna linna väike vapp. Parempoolsel välistiival seisavad kolm meespühakut: keskel Niguliste kiriku kaitsepühak püha Nikolaus, tema kõrval asuvad Tallinna kaitsepühak püha Marseille’ Viktor ning Mustpeade vennaskonna üks kaitsjaid püha Jüri. Nende ees on Mustpeade vennaskonna embleem koos ühingule nime andnud püha Mauritiuse peaga.

Rode õppematerjal

Poolavatud kappaltar

Kappaltari poolavatud asendis on kahel vasakpoolsel tiival kujutatud stseene Niguliste kiriku kaitsepühaku, püha Nikolause legendidest ning kahel parempoolsel Tallinna kaitsja, püha Marseille’ Viktori legendidest. Lugude lugemine algab vasakult ülemise rea neljast järjestikusest pildist ning jätkub alumise rea nelja pildiga.

Avatud kappaltar

Kappaltari täielikult avatud, kõige pidulikumas asendis on kujutatud kahes reas kullatud ja värvitud pühakuskulptuure. Kolmkümmend kolm suurt figuuri paiknevad tähtsuse järjekorras – olulisemad pühakud on asetatud keskossa ja ülemisse ritta. Ülemise rea keskel õnnistab Kristus kroonitud neitsi Maarjat. Alumise rea keskel istuvad püha Anna ja neitsi Maarja koos Kristuslapsega.

Niguliste taskuhäälingu Pühakute sari

Teosega saab tutvuda ka Eesti Kunstimuuseumi digikogus ja MUISis.