fbpx

Otsing

Orelipooltund

Orelipooltund

Igal laupäeval ja pühapäeval algusega kell 16.00 toimuvad traditsioonilised orelipooltunnid. Klassikalist ja kaasaegset orelimuusikat esitavad Niguliste muuseumi organistid Andres Uibo ja Tiit Kiik.

Niguliste kirik oli oma orelitega tuntud juba keskajal. On teada, et 17. sajandil oli seal kasutuses neli orelit. Kirikusse on sajandite vältel pille ehitanud maailmakuulsad orelimeistrid.

Peaorel asub Niguliste kiriku pikihoone lääneosas orelirõdul. Orelil nelja manuaali, pedaali ning 63 registri ja 4711 vilega valmis Tšehhoslovakkia orelifirmas Rieger-Kloss ning seati muuseum-kontserdisaalis üles detsembris 1981.
2012. aastal sai Niguliste kirik koorioreli, mille valmistas Eesti oreliehitaja Ago Tint. Tegemist on Põhja-Saksa tüüpi barokkoreliga. Pillil on kaks manuaali, pedaal ja 17 registrit. Orel asub Niguliste kiriku kooriruumi põhjaseina ajaloolisel orelirõdul.

Niguliste on olnud ja on jätkuvalt Eesti orelimuusika ja kultuuri tähtis keskus. 1987. a sai siin alguse mainekas Tallinna rahvusvaheline orelifestival, mille kutsus ellu Andres Uibo.