Tagasi kalendrisse

Neitsi Maarja. Naine, ema, kuninganna

Aeg: 25.10.19–26.04.20  10:00–17:00
Asukoht: Niguliste muuseum

Neitsi Maarja on kõige tähtsam ja armastatum naine kristlikus kultuuris. Tema kohalolu on kestev – nii minevikus, olevikus kui ka tulevikus. Ta saadab meid piltides, lugudes, mõtetes, palvetes ja lauludes. Ühtaegu suursugune ja majesteetlik kuninganna, hooliv ja armastav ema, õrn ja tagasihoidlik neiu – neitsi Maarja kui Jumalaema ühendab endas taevase ja maise. Paljude sajandite jooksul on ta olnud eestkostja ja vahendaja siin- ja teispoolsuse vahel, armulik ja halastav ema, keda me kõik teame, aga kelle lugu meie mälus vahel tuhmub.

Näitus „Neitsi Maarja. Naine, ema, kuninganna“ räägib loo kristliku maailma kõige tuntuma naise elust, esitades seda läbi kesk- ja varauusaegsete kunstiteoste. Vaatajate ees on haruldased 13.–17. sajandist pärinevad altariretaablid, maalid, skulptuurid ja esemed Eesti ja Läti kogudest. Kõik need teosed on ajalooliselt pärit keskaegse Liivimaa (tänase Eesti ja Läti) pühakodadest ja nende elulugu on tihedalt seotud siinse ajalooga. Seeläbi saab nähtavaks neitsi Maarja tähendus ja kohalolu siinses kultuurimälus. Teekond läbi neitsi Maarja loo kulgeb teoste kaudu, millel on oma elukäik ja rännak ajas.

Kunstiteosed avavad vaatajatele neitsi Maarja pere- ja päritolu loo ning tema rolli Jumalaemana piibliloos. Need osutavad tema kujutamise mitmetähenduslikkusele ja piltide emotsionaalsele rollile omaaegsete vaatajate jaoks. Näitus vaatleb ka neitsi Maarja tähenduse muutumist pärast reformatsiooni. Vaatajate ees on kõige vanemad ja hinnalisemad keskaegsed kunstiteosed Eestist ja Lätist, teiste seas skulptuur neitsi Maarja ja Kristuslapsega (1270. aastad) Kaarma kirikust ja neitsi Maarjat lapsevoodis kujutav skulptuur (14. sajandi teine pool) Vormsilt. Viimane on ikonograafiline haruldus kogu Euroopa kontekstis. Esmakordselt on Eesti näitusel Ruhnu kirikus asunud kaks 14. sajandi algusest pärinevat skulptuuri Läti Ajaloomuuseumist. Samast kogust tuleb näitusele liivakivist leinava neitsi Maarja kuju (umbes 1400), mis on üks kaunimaid keskaegseid skulptuure Baltimaades. Harulduste reas on ka 13.–14. sajandi käsikiri joonistusega neitsi Maarja sugupuust Tallinna Linnaarhiivist. Esmakordselt esitletakse 2018. aastal Tallinna Jahu tänava arheoloogilistel väljakaevamistelt leitud keraamilisi pühakujukesi ja pildiplaate 15. sajandist. Samuti näeb erilisi miniatuurseid hõbe- ja kuldesemeid nagu keskaegsed medaljonid ja sõrmused. Väljapaneku osaks on ka Niguliste muuseumi püsiekspositsioonis olevad teosed, mida avatakse neitsi Maarja loo ja austamise taustal.

Kuraator: Merike Kurisoo

Kujundaja: Liis Lindvere

Graafiline kujundaja: Tuuli Aule

Haridusprogramm ning näituseraamat peredele: Mia Maria Rohumaa, Mae Kivilo

Tõlge inglise keelde: Marju Kubre

Keeletoimetajad: Klaire Kolmann (eesti keel), Richard Adang (inglise keel)

Fotod: Stanislav Stepaško (Eesti Kunstimuuseum)

Täname: Hedi Kard, Liina Olmaru, Eva Eensaar-Tootsen, Kaarel Eelma, Tõnu Narro, Mati Schönberg

Kogud: EELK Haapsalu Püha Johannese, EELK Kaarma Peeter-Pauli, EELK Tallinna Rootsi-Mihkli, EELK Tartu Ülikooli-Jaani kogudused, Eesti Rahva Muuseum, Eestirootslaste kultuuriselts Rootsi Hariduse Selts, Läti Ajaloomuuseum, Saaremaa muuseum, Tallinna Linnaarhiiv, Tallinna Linnamuuseum, Tallinna Ülikooli arheoloogia teaduskogu, Tallinna Ülikooli Akadeemiline Raamatukogu, Tartu Kunstimuuseum.

Toetajad: Eesti Kultuurkapital, Overall Eesti AS

Näitusega kaasnevad haridusprogrammid ja näituseraamat peredele. Publikuprogrammi kuuluvad loengud erialateadlastelt, ekskursioonid, kontserdid ning peredele mõeldud üritused.

Lichtensteini lossi meister. Kristuse esitlemine templis. U 1445. Eesti Kunstimuuseum