fbpx

Otsing

Ükssarvik võlumetsas 07.09.2024 – 06.04.2025

Niguliste muuseum

Väikeses kabelis (kahel korrusel)

Täispilet: Niguliste muuseum
14 €
  • Perepilet: Niguliste muuseum
    28 €
  • Sooduspilet: Niguliste muuseum
    9 €
  • Toetajapilet: Eesti Kunstimuuseum
    20 €
Rootsi kuninga Gustav Vasa sadul. Detail. 1540. aastad. Livrustkammaren (Rootsi Kuninglik Relvakamber). Foto: Helena Bonnevier
Näitus

Ükssarvik võlumetsas

Ükssarvikud on olnud meiega juba tuhandeid aastaid. Neid imelisi olendeid kohtame iidsetes müütides, keskaegsetel kirikukunsti teostel, 16.–17. sajandi kuninglike õukonnatseremooniate rekvisiitidel ja tänapäeva moodsas maailmas. Ükssarvikutega kaasnevad alati maagia, salapära ja müütilised lood.

Niguliste muuseum toob vaatajate ette Rootsi Kuningliku Relvakambri perenäituse ükssarvikutest ning laiendab seda Eesti kogudes leiduvate fantastiliste ja müütiliste olenditega kaunistatud teostega. Näitus võtab vaatluse alla maagilise ükssarviku loo ja tähenduse ning väljamõeldud fantastiliste tegelaste muinasjutulise maailma laiemalt.

Näituse keskmeks on ükssarviku kujutisega kuninglikud ja keskaegsed esemed Rootsi Kuninglikust Relvakambrist. Haruldaste artefaktide hulgas on Rootsi kuninga Gustav Vasa sadul (1540. aastad), kuningas Gustav II Adolfi metallist rindkereturvis ehk kürass (1620–1621) ja Karl XI valitsemisealiseks saamise pidustustel kuninga hobust kaunistanud kullatud ükssarvikusarv (1672). Lisaks on näitusel mitmeid teoseid Rootsi Ajaloomuuseumi ja Eesti muuseumite kogudest.

Näitus toimub koostöös:
Livrustkammaren (Rootsi Kuninglik Relvakamber)
Rootsi Riiklikud Ajaloomuuseumid

Kuraatorid: Pia Bengtsson Melin (Rootsi Riiklikud Ajaloomuuseumid), Merike Kurisoo (Eesti Kunstimuuseum)
Graafiline disain: Külli Kaats