fbpx

Otsing

Avaldatud 17.04.2024 | 15.08

Niguliste muuseum tähistab rahvusvahelist orelipäeva

""
Niguliste muuseumi organistid Tiit Kiik ja Andres Uibo. Foto: Endel Apsalon

Juba viiendat aastat korraldatakse 20. aprillil Suurbritannia Royal College of Organists eestvedamisel rahvusvahelist orelipäeva. Sel aastal ühineb orelipäeva tähistamisega ka Niguliste muuseum, kui päeva jooksul saab kuulata kolme erinevat orelit.

20. aprillil kell 13 saavad huvilised külastada Niguliste orelirõdu, kus organist Andres Uibo tutvustab, kuidas sellest kuninglikust pillist helisid välja võlutakse. Nelja manuaali, pedaali ning 63 registri ja 4711 vilega Niguliste peaorel valmis Tšehhoslovakkia orelifirmas Rieger-Kloss ning seati muuseum-kontserdisaalis üles detsembris 1981. See on Eesti üks parimaid kontsertoreleid.

Kell 14 kõlab väike kooriorel, mille ehitas 2012. aastal Eesti orelimeister Ago Tint. Kell 16 toimub Niguliste muuseumis orelipooltund  peaoreliga. Musitseerib Andres Uibo, kavas on Bachi, Buxtehude, Beethoveni ja Uibo teosed. Kell 17 algava kontserdi kavas on Antonio Vivaldi üks populaarsemaid ja säravamaid teoseid „Gloria“, mida esitab naiskoor Carmina. Positiivorelil saadab Hille Poroson.

Orelipäeva eelõhtul, 19. aprillil toimub Niguliste muuseumis aga tuntud eesti organisti Piret Aidulo orelikontsert, mille kavas on Johann Sebastian Bachi, Max Regeri, Ester Mägi ja teiste heliloojate teosed.

Rahvusvahelise orelipäeva eesmärgiks on julgustada inimesi avastama ja nautima orelimuusikat ning toetama uue põlvkonna muusikute tegevust. Organistid üle maailma on kutsutud korraldama lahtiste uste päevi, orelikontserte, koolikülastusi ja eriprogramme, et tutvustada parimat, mida orel võib pakkuda. Rahvusvahelise orelipäeva kohta leiab rohkem infot siit.