fbpx

Otsing

Avaldatud 28.11.2022 | 12.19

Norras avati Konrad Mägi loomingu ülevaatenäitus

Pr Sirje Karis ja Lillehammeri muuseumi kuraator näitusel. Foto: Hilde Fauskerud

27. novembril avati Norras, Lillehammeri muuseumis Konrad Mägi loomingut tutvustav suurnäitus „Konrad Mägi. Eesti maalikunsti suurkuju”. Näituse avamisel osales ka Vabariigi presidendi abikaasa, proua Sirje Karis.

Näituse kuraatorid on Lillehammeri Kunstimuuseumi direktor Nils Ohlsen ja Pilvi Kalhama EMMA muuseumist. Seda on võimalik külastada tuleva aasta 2. veebruarini. Tegemist on kolmanda ja viimase osaga Mägi loomingu ülevaatenäitusest, mida on varem eksponeeritud Soomes Espoo Moodsa Kunsti Muuseumis EMMA (2021) ja Taanis Kopenhaageni kunstikeskuses GL Strand (2022), kuhu Mägi looming tõi arvukalt külastajaid ning pälvis positiivset vastukaja kohalikus meedias.

Konrad Mägi (1878–1925) on kahtlemata oma põlvkonna üks olulisemaid eesti kunstnikke. Võib öelda, et tema pärand on Eestis sama tähtsal kohal kui Edvard Munchi pärand Norras. Mägi loomingut iseloomustab värviküllus, julge maalitehnika ja modernsus ning tema maalidelt leiab nii Eesti, Itaalia ja Prantsusmaa kui ka Norra vaateid. Näitusel on väljas ligikaudu 120 maali eri loomeperioodidest, nende hulgas mitmed tema märgilised teosed. Konrad Mägi kunst on meisterlik ja kujutatud motiivide valik laiahaardeline, ulatudes maastikest ja portreedest lillede ja vaikeludeni.

Aastatel 1908–1910 elas Konrad Mägi Norras, mistõttu on ta sealsele publikule eriti huvipakkuv. Mägi vaimustus Norra loodusest ning maalis palju maastikke Oslo ümbruses ja Kongsbergi lähistel. Norra maalikunstnik Christian Krohg kutsus Mägi osalema ühele oma näitusele Christianias. Sellest sündmusest algas Mägi läbimurre.

Näitus on valminud Eesti Kunstimuuseumi, Lillehammeri Kunstimuuseumi ja Espoo Moodsa Kunsti Muuseumi EMMA koostöös. Näituse kuraatorid on Lillehammeri Kunstimuuseumi direktor Nils Ohlsen ja Pilvi Kalhama EMMA-st.