fbpx

Otsing

Avaldatud 02.05.2023 | 18.29

Rootsi kuningapaari külastus oli näituse “Michel Sittow Põhjas?” avaürituseks

""
Rootsi kuningas Carl XVI Gustaf ja kuninganna Silvia Niguliste muuseumis. Foto: Raigo Pajula (Vabariigi Presidendi Kantselei)

Rootsi kuningas Carl XVI Gustaf ja kuninganna Silvia ning Eesti president Alar Karis ja proua Sirje Karis külastasid täna Niguliste muuseumis peatselt avatavat näitust “Michel Sittow Põhjas? Altariretaablid kahekõnes”.

Eesti ja Rootsi koostöös valminud näituse avaürituseks olnud külastus rõhutas kahe naaberriigi ajaloolisi, kultuurilisi ja kunstilisi sidemeid. Rootsi kuningapaarile jättis näitus suurepärase mulje.

Näituse keskmes on Michel Sittowi Tallinna töökojas 1510. aastatel valminud suurejooneline Bollnäsi Püha hõimkonna altariretaabel Rootsist ja Tallinna Kannatusaltar. Näitus on osa Eesti ja Rootsi kunstiajaloolaste algatud rahvusvahelisest uurimisprojektist, mis keskendub Michel Sittowi tegevusele tema kodulinnas. Näitusel esitatakse lisaks mitmeid Tallinna meistritega seostatavaid kunstiteoseid Eesti, Läti ja Soome kogudest.

 

Bollnäsi retaabli Tallinnasse näitusele toomine on erakordne sündmus ning näitab kahe riigi kultuuriinstitutsioonide ja erialaspetsialistide usalduslikku ja sooja koostööd. Eesti Kunstimuuseumi, Hälsinglandi muuseumi ja Rootsi Kiriku koostöös toimuv projekt ja näitus kaasab ka Soome, Läti, Saksamaa ja Hispaania ülikoolide ja muuseumide spetsialiste ning laiendab nii Michel Sittowi kui ka Tallinna kui hiliskeskaegse kunstikeskuse uurimise võimalusi. Näituse rahvusvahelisse kuraatorite meeskonda kuuluvad Merike Kurisoo ja Greta Koppel Eesti Kunstimuuseumist, Lars Nylander Hälsinglandi muuseumist ja Jan Friedrich Richter Berliini Riiklikest Muuseumitest.

Tallinnas sündinud ning hiliskeskajal Euroopa õukondades tegutsenud ja kõrgelt hinnatud kunstnik Michel Sittow (u 1469–1525) elas ja töötas oma sünnilinnas rohkem kui viisteist aastat. Näitus vaatleb esmakordselt kuulsa meistri Tallinna töökoja tegevust ja võimalikku loomingut dialoogis teiste temaga samal ajal siin tegutsenud rahvusvaheliste meistritega. Mitmerahvuselisest ja -keelsest hansalinnast pärit saksa ja soomerootsi juurtega Michel Sittowi rahvusvaheline karjäär oli omas ajas erakordne. Ta oli 15.–16. sajandi vahetusel üks Euroopa tunnustatumaid portretiste. Ometi ei jäänud Sittow võõrsile, vaid tuli tagasi kodulinna ning tegutses siin meistrina kahel perioodil: esmalt 1506–1514 ning elu lõpuaastatel 1518–1525. Michel Sittowi enda ja hiliskeskaegse Tallinna kui rahvusvahelise kunstikeskuse pale peegeldub sümboolselt ka käimasolevas uurimisprojektis ja näitusel “Michel Sittow Põhjas? Altariretaablid kahekõnes” (04.05.–05.11.2023) Niguliste muuseumis (juhtkuraator Merike Kurisoo, kuraatorid Greta Koppel, Lars Nylander, Jan Friedrich Richter).