fbpx

Otsing

Avaldatud 08.02.2024 | 13.50

Sirje Helme pälvib riikliku kultuuri elutööpreemia

""
Eesti Kunstimuuseumi peadirektor Sirje Helme. Foto: erakogu

8. veebruaril kinnitas valitsus riiklike kultuuri aasta- ning elutööpreemiate laureaadid. 2024. aasta kultuuri elutööpreemia pälvib teiste hulgas Eesti Kunstimuuseumi peadirektor, kunstiteadlane Sirje Helme. Lisaks pälvivad kultuuri elutööpreemia helilooja Olav Ehala ja kirjanik Arvo Valton (Vallikivi). Iga kultuuri elutööpreemia suurus on 64 000 eurot.

Elutööpreemia laureaat, kunstiajaloolane ja muuseumijuht Sirje Helme on Eesti üks nimekamaid kunstiteadlasi-kuraatoreid ning varem Kaasaegse Kunsti Eesti Keskuse, nüüd Eesti Kunstimuuseumi pikaajalise juhina tuntud ja hinnatud arvamusliider kunsti-, muuseumi- ja laiemalt kultuurivaldkonna küsimustes ja teemadel. Ta on pühendunud juht, sügavuti minev kunstiteadlane ja -uurija, särav kuraator, kunsti ja muuseumide eestkõneleja ja populariseerija ning innustav õppejõud. Helme esitasid elutööpreemiale Viivi Luik, Eesti Kunstnike Liit, Eesti Muuseumiühing, Eesti Kunstiteadlaste ja Kuraatorite Ühing, Eesti Kontsert, Haapsalu ja Läänemaa Muuseumid, Erkki-Sven Tüür, Eesti Kunstiakadeemia ning Eesti Tarbekunsti- ja Disainimuuseum.

Preemiad antakse üle Eesti Vabariigi 105. aastapäeva eel, 21. veebruaril kell 15 Eesti Teaduste Akadeemia saalis koos riiklike teaduspreemiate ning Ferdinand Johann Wiedemanni keeleauhinnaga.