fbpx

Otsing

Avaldatud 05.02.2024 | 18.42

Sittowi vennaskond võitis teadusürituse kategoorias Muuseumiroti

""
Teadusürituste Muuseumirott on tänaseks jõudnud Niguliste muuseumisse. Nädala alguses võttis ta koha sisse Kannatusaltari juures. Foto: Merike Kurisoo

Eesti muuseumide aastaauhindade galal Pärnu kontserdimajas kuulutati Eesti Kunstimuuseumi ja Niguliste muuseumi teadus- ja näituseprojekti “Michel Sittow Põhjas? Altariretaablid kahekõnes” teadusürituste sari mulluseks parimaks aasta teadusürituseks.

Väga laia haarde ja erinevatele sihtgruppidele suunatud teadusürituste sari oli sündmuste tervik, kuhu kuulusid rahvusvaheline teaduskonverents „Michel Sittow Põhjas? Kunstikontaktid hiliskeskaegses Läänemere piirkonnas“ Tallinnas (2.–3.11.2023), teadusseminarid „Üle mere – yli mere. Eesti ja Soome kunstisidemete loomine pikal keskajal“ Helsingis (14.10.2022) ja „Kunstikontaktid hiliskeskaegses Rootsis“ Tallinnas (19.10.2023). Ürituste hulka kuulusid ka aastatel 2021–2023 toimunud populariseerivad seminarid ja loengusarjad Eestis ja Rootsis ning uurimisseminarid veebis.

Teadusürituste sarja peakorraldaja, Niguliste muuseumi kuraator-programmijuhi Merike Kurisoo sõnul tõid Eestis, Rootsis ja Soomes aastatel 2021–2023 toimunud teadusüritused esmakordselt laiemale rahvusvahelisele uurimisväljale Tallinna kui kunsti vahendaja ja looja tähenduse keskaegses Läänemereruumis. Uurimisprojekt tegeles rahvusvaheliselt kõrgelt hinnatud Euroopa õukonnakunstnik Michel Sittowi Tallinna töökoja pärandiga ning temaga siin samaaegselt tegutsenud rahvusvaheliste meistrite ja nende poolt 16. sajandi alguses Tallinnas loodud teostega. „Kui senini on keskaegset kunsti Eestis käsitletud ja uuritud kui mujal loodut pärandit, siis käesolev projekt vaatleb esmakordselt Tallinna tähendust Läänemereruumi kunstiväljal ja selle mõju naabermaadele. Tänu sellele vaatenurgale on avanenud värske perspektiiv ka Soome, Rootsi ja Läti keskaegse kunsti uurimisel, mis jätkub juba uutes teadustöödes ja näituseprojektides,“ ütles Kurisoo.

Projekti üheks väljundiks on näitus ja kataloog “Michel Sittow Põhjas? Altariretaablid kahekõnes” (4.05–5.11.2023) Niguliste muuseumis ja väljapanek “Michel Sittow ja püha hõimkond” Hälsinglandi muuseumis (9.12.2023–18.05.2024). Teadusprojekt, näitus ja sellega kaasnevad üritused on saanud väga laia meedia tähelepanu ning seda on saatnud suur publikuhuvi (Niguliste muuseumi näitust külastas ligi 47 000 inimest). Uurimisprojekti tegevuse olulisust tunnistab see, et näituse eelavasid 3. mail 2023 Tema Majesteedid Rootsi kuningas Carl XVI Gustaf ja kuninganna Silvia ning Eesti Vabariigi president Alar Karis ja proua Sirje Karis riigivisiidi esimesel päeval.