fbpx

Otsing

Juhan Kreemi loeng: Wolter von Plettenberg, Liivimaa kuulsaim ordumeister 25.05.2023 | 18.00

Niguliste muuseum
Täispilet: Niguliste muuseum
14 €
  • Perepilet: Niguliste muuseum
    28 €
  • Sooduspilet: Niguliste muuseum
    9 €
  • Toetajapilet: Eesti Kunstimuuseum
    20 €
""
Loeng või vestlus

Juhan Kreemi loeng: Wolter von Plettenberg, Liivimaa kuulsaim ordumeister

Loeng räägib Saksa ordu ajaloost Wolter von Plettenbergi valitsusajal (1494-1535). Esmalt vaatleb see meistri isikut ja biograafiat. Seejärel käsitleb tema ajastu poliitilisi sündmusi ning meistri õukonnas ja ordus toimunud olulisemaid protsesse. Viimaks puudutab ka seda, mismoodi ja kuidas mälestus Plettenbergist hilisematele aegadele eriti armsaks kujunes.

Ajaloodoktor Juhan Kreem on Tallinna Linnaarhiivi teadur ja Tallinna Ülikooli vanemteadur. Kreem tegeleb peamiselt keskaegse Liivimaa ajaloo uurimisega, ta on üks tuntumaid Liivi ordu uurijaid. Ta on ajakirja „Vana Tallinn” peatoimetaja ning kuulub mitmete teadusajakirjade ja -nõukogude kolleegiumitesse, 2008. aastast on ta rahvusvahelisse Saksa ordu ajaloo uurimise komisjoni liige. Eelmisel aastal ilmus temalt mahukas monograafia „Ordu sügis. Saksa ordu 16. sajandi Liivimaal“, mis keskendus orduvõimu viimastele aastakümnetele keskaja ja varauusaja piirimail.

Loeng kaasneb näitusega „Michel Sittow Põhjas? Altariretaablid kahekõnes”, mis vaatleb esmakordselt Michel Sittowi (u 1469–1525) Tallinna töökoja tegevust ja võimalikku loomingut dialoogis teiste temaga 16. sajandi alguses Tallinnas tegutsenud rahvusvaheliste meistritega. Näituse keskmes on suurejooneline Bollnäsi püha hõimkonna altariretaabel Põhja-Rootsist, mis suure tõenäosusega valmis Michel Sittowi Tallinna töökojas 1510.-1520. aastatel. Samal perioodil maalis Sittow ka Tallinna Kannatusaltari välistiivad.

Osalemine muuseumipiletiga.