Krista Kaer. Fantaasiakirjanduse saladuslikud ja ohtlikud ükssarvikud
Tõlkija ning fantaasiakirjanduse armastatud autorite eestindaja Krista Kaer loeng, kuidas ükssarvikuid on kujutatud kirjanduses, fantastiliste olevuste ülevaadetes ja mütoloogiates.
Loengus tuleb juttu Peter S. Beagle’i, T. H. White’i , Tanith Lee, J. K. Rowlingu, Katherine Rundelli ja A. S. Steadmani loodud maailmadest. Eri kirjanikel sümboliseerivad ükssarvikud erinevaid asju ning ka eri kultuuride mütoloogiates on neil erinevad omadused. Kirjanikud on võtnud neist müütidest ja kirjeldustest just need osad, mis sobivad nende loodud maailmadesse ja nende lugudega.
Krista Kaer on tuntud eesti tõlkija, kirjastaja ja toimetaja. Ta on toonud aastakümnete jooksul eesti lugejani erakordselt suure osa maailmakirjandusest. Ta on kirjastuse Varrak pikaaegne peatoimetaja ning kirjandusfestivali HeadRead korraldaja. Krista Kaer on tõlkinud ligi viiskümmend aastat ja avaldanud üle 80 tõlke. Peamiselt on ta keskendunud iiri ja inglise autoritele. Tema tõlgitud kirjanike hulka kuuluvad näiteks Doris Lessing, John Banville, Oscar Wilde, David Mitchell, William Boyd, Neil Jordan. Krista Kaer on tuntud ka fantaasia- ja ulmekirjanduse tõlkijana, tema tõlkes on eesti keeles ilmunud Peter S. Beagle’i („Viimane ükssarvik“ ilmus eesti keeles 1993), J. K. Rowlingi, Ursula Le Guin ja Terry Pracheti teosed. Kõige tuntumad tema eestindatud teostest on „Harry Potteri“ sarja kuuluvad raamatud. Seitsmest sarja raamatust kuus on ta tõlkinud koos tütar Kaisaga. Krista Kaer on Eesti Kultuurkapitali kirjanduse sihtkapitali tõlkeauhinna laureaat. Ta on saanud ka Aleksander Kurtna nimelise tõlkeauhinna ja Paabeli torni auhinna (koos Kaisa Kaeraga). Ta on pälvinud Valgetähe teenetemärgi ja Tallinna linna teenetemärgi.
Sündmus on osa näituse „Ükssarvik võlumetsas“ (07.09.2024 – 06.04.2025) publikuprogrammist, mida toetab Eesti Kultuurkapital.
Eesti Kunstimuuseumi, Rootsi Ajaloomuuseumide ja Rootsi Kuningliku Relvakambri koostöös korraldatud näitus kutsub avastama salapärase ükssarviku tähendust läbi ajaloo ning kohtuma ükssarvikutega 16.–21. sajandi esemetel ja kunstiteosel.
Kuraatorid: Merike Kurisoo (Eesti Kunstimuuseum) ja Pia Bengtsson Melin (Rootsi Riiklikud Ajaloomuuseumid)
Eesti Kunstimuuseumi aastakaardiga osalemine tasuta.