fbpx

Otsing

Niguliste orelinädal 01.01.2024 – 07.01.2024

Niguliste muuseum
Kontsert
Teemaüritus

Niguliste orelinädal

XXXVI rahvusvaheline Niguliste orelinädal 1.–7. jaanuaril 2024. Kaunis ja suurepärase akustikaga Nigulistes toimuvad uue aasta esimesel nädalal kontserdid, mida täiendab mitmekesine publikuprogramm.

Lisaks õhtustele kontsertidele pakume erinevaid põnevaid tegevusi kogu päeva vältel. Keskpäeviti meenutame jõulukuuse all koos kutsutud külalistega Niguliste värvikat ajalugu ning huvilised saavad koos organist Andres Uiboga külastada orelirõdu. Iga päev kell 16 toimuvad orelipooltunnid.

Niguliste on olnud Eesti orelikunsti keskus aastast 1987, mil siin toimus esimene ülimenukas ja vahepeal rahvusvaheliseks orelifestivaliks kasvanud orelinädal. 2024. aastal on orelinädal taas omandamas oma esialgset mõtet, aga uut sisu.

Niguliste orelinädala idee autor, eestvedaja ja kunstiline juht on algusaastatest saati prof. Andres Uibo.

Kutsume uut aastat alustama muusikalise pidunädalaga Niguliste muuseumis!

Kohtumised jõulukuuse all

2024. aastal täitub 40 aastat Niguliste muuseumi ja kontserdisaali avamisest. Keskpäeviti meenutame jõulukuuse all Niguliste värvikat ajalugu koos külalistega, kes on olnud ühel või teisel moel Nigulistega pikemat aega seotud.

Pooltunde külalistega juhatab sisse improvisatsioon orelil, vestlusi juhib muuseumi direktor Tarmo Saaret.

2. jaanuar kell 12.00 Külas on kunstiajaloolane, kauaaegne Eesti Kunstimuuseumi ja Niguliste muuseumi teadustöötaja Jüri Kuuskemaa.
3. jaanuar kell 12.00 Külas on muinsuskaitsja Boris Dubovik, kellega koostöös on teostatud kõik muuseumi uuendused.
4. jaanuar kell 12.00 Külas on koorijuht ja muusikapedagoog Tiia – Ester Loitme, teda seovad Niguliste kirikuga ka lapsepõlvemälestused
5. jaanuar kell 12.00 Külas on folklorist Marju Kõivupuu.Temalt uurime, milline on pühade tähendus meie folklooris ja kultuuriloos.
6. jaanuar kell 12.00 Külas on Tallinna Poistekoori dirigent Lydia Rahula, keda Nigulistega seob aastatepikkune koostöö.
7. jaanuar kell 12.00 Külas on kunstiajaloolane, Niguliste muuseumi kauaaegne peavarahoidja Kaia Haamer.

Sissepääs muuseumipiletiga

Külaskäigud orelirõdule

Niguliste muuseumis pääseb pärast taasavamist 2023. aastal paljudesse kohtadesse, mis varem olid suletud. Siiski on üks paik, kuhu tavakülastaja ei satu – nimelt kuninglike pillide kuninga juurde orelirõdule, kust avaneb ka kõige kaunim vaade kiriku pikihoonele.

Niguliste orelinädala raames on võimalik sinnagi pääseda! 2.-7. jaanuarini kell 15 võtab orelirõdul huvilisi vastu organist prof. Andres Uibo ja tutvustab, kuidas sellest suursugusest pillist helisid välja võlutakse. Edasi võib suunduda torni, et nautida Tallinnale avanevaid imelisi vaateid. Muuseumi giid aitab kõike huvipakkuvat avastada.

Orelipooltunnid

Orelipooltunnid laupäeviti ja pühapäeviti on olnud Niguliste publikuprogranmi lahutamatuks osaks juba 31 aastat.
Orelinädalal toimuvad pooltunni alates 2. jaanuarist iga päev. Üles astuvad nii Niguliste omad organistid kui ka külalised.

2. jaanuar kell 16.00 Marten Meibaum (Eesti)
Kavas: Bach, Eben, Svytejimas, Tormis

3. jaanuar kell 16.00 Olga Opryshko (Eesti/Valgevene)
Kavas: Lübeck, Bach, Mendelssohn

4. jaanuar kell 16.00 Rusudan Chuntishvili (Gruusia)
Kavas: Bach, Bartulis, Rheinberger

5. jaanuar kell 16.00 Aivars Kalējs (Läti)
Kavas: Bach, G.H. Telemann, Reger, Kalējs

6. jaanuar kell 16.00 Andres Uibo (Eesti)
Kavas: Liszt, Sweelinck, Bach, Grey

7. jaanuar kell 16.00 Tiit Kiik (Eesti)
Kavas: Bach, Foote, Süda, Lindberg

Sissepääs muuseumipiletiga

Õhtused kontserdid

1. jaanuar kell 17. Kahekordselt kuninglik. Kaks trompetit ja kaks orelit
Orelit koos trompetiga on alati peetud kuninglikuks koosluseks, kuna just need on kaunistanud Euroopa kuningakodade kõige pidulikumaid sündmusi.
Trompetitel mängivad Priit Aimla ja Samuel Jalakas, orelitel Andres Uibo ja Kadri Toomoja.
Kavas: Purcell, Bach, Mozart, Sibelius, Charpentier

2. jaanuar kell 18. Kolm tšellisti – Aare Tammesalu, Johannes Sarapuu ja Andreas Lend – mängivad vaheldumisi Johann Sebastian Bachi ja Antonio Vivaldi sooloteoseid tšellole.

3. jaanuar kell 18. Nimekas prantsuse organist Edouard Oganessian esitab suure ungari helilooja Ferenc Liszti oreliteoseid.
Lisaks originaalteostele kõlavad ka transkriptsioonid, mille autoriks on organist ise.

4. jaanuar kell 18. Barokkansambel LaBande toob kuulajateni kava „Pöördu tagasi, Zefiro“.
Ansamblis teevad kaasa Helis Naeris ja Johanna Maria Ernesaks (laul), Melissa Jõesaar (barokkviiul), Tõnu Jõesaar (viola da gamba) ja Kristiina Are (klavessiin).
Kavas: Monteverdi, Stradella, Vivaldi

5. jaanuar kell 18. Kontsertetendus „Bachi ja Marchandi võistumängimine Dresdenis“
Prantslane Louis Marchand olevat pidanud end maailma parimaks organistiks, niisamuti ka tema publik. Johann Sebastian Bach võttis vastu kutse temaga võistu mängida, kuid päev enne konkurssi sattus Marchand kuulma Bachi harjutamist ühes kirikus. Tagajärg oli kummaline: Marchand sõitis koos oma kaaskonnaga sõnagi lausumata Prantsusmaale tagasi.
Teksti loeb Harry Liivrand, Bachi rollis astub üles Toomas Trass, Marchandi rollis prantsuse organist Edouard Oganessian.

6. jaanuar kell 18. Külalisorganist Ungarist, Levente Kuzma mängib Niguliste Rieger-Klossi peaorelil
Guy Ropartzi, Max Regeri, Louis Vierne ja oma kaasmaalase Zoltán Kodály loodud muusikat.

7. jaanuar kell 18. Kontserdil kõlavad viis pala orelile Beethovenilt ning Mozarti kuus kirikusonaati orelile väikese orkestriga. Selle imelise muusika toovad kuulajateni organistid Levente Kuzma, Aivars Kalējs, Kadri Toomoja ja Andres Uibo. Kaastegev kammerorkester.
Ludwig van Beethoveni ja Wolfgang Amadeus Mozarti oreliteoseid ei kuule kontsertidel just sageli. Ometi oli orel mõlema helilooja lemmikinstrument ja nende mitte küll mahukas orelilooming on väärt, et seda palju tihedamini ette kantaks.

Õhtuste kontsertide piletid on müügil Piletilevis ja enne sündmuse algust muuseumis kohapeal.