fbpx

Otsing

Avaldatud 12.11.2021 | 10.27

Tallinnas ja Helsingis leidsid aset Michel Sittowi uurimisprojekti jätkutegevused

Uurimismeeskond töötamas. Foto: Eesti Kunstimuuseum

Novembri esimesed päevad olid projekti “Michel Sittow Põhjas?” jaoks väga põnevad ja töised: töötati Eesti Kunstimuuseumi kogudesse kuuluvate teostega ning toimus ka seminar. Uurimisprojekt keskendub kahele Michel Sittowiga seotud altariretaablile – Kannatusaltarile Tallinnas ja Bollnäsi Püha hõimkonna altariretaablile Rootsis.

Meister Michel töötas Tallinnas oma kahel eluperioodil ning Kannatusaltari tiibade väliskülgede maalingud on teostatud ilmselt tema kodulinnas Tallinnas. Siin oli tal oma töökoda koos abilistega. Uurimismeeskonna peamisteks uurimisküsimusteks on, kas Bollnäsi Püha hõimkonna altariretaabel valmis Sittowi Tallinna töökojas ning kes olid need meistrid, kes tegutsesid Tallinnas 16. sajandi alguses ning milline on nendega seostatav teostering. Otsingud viisid  seekord nii kodusesse Tallinnasse kui üle lahe Helsingisse, Soome Rahvusmuuseumisse.

Tallinnas vaadati põhjalikult Eesti Kunstimuuseumi kogudesse kuuluvaid teoseid. Uurijate huvifookuse keskmes oli Oleviste kiriku Maarja kabeli Hans Pawelsi kenotaaf, mida on Bollnäsiga retaabliga juba varemgi sidunud uurimismeeskonna liige Jan Friedrich Richter. Soome Rahvusmuuseumis võtsid uurimismeeskonna vastu Sanna Teittinen (kogude ja teadustöö juht), Jouni Kuurne (ajaloolise kogu kuraator) ja Henni Reijonen (konservaator). Eesti uurimismeeskonnaga koos tegutses novembri algul projekti Soome-poolne liige kunstiajaloolane Elina Räsänen. Tihedad tööpäevad võttis kokku lühiseminar Niguliste muuseumis, kus Andres Uueni eestvõttel vaadati septembri lõpus ja oktoobri alguses Bollnäsis toimunud uurimisnädala esimesi tulemusi.